Nejvyšší souhrnný trest, čtyři roky ve vězení s dozorem, obdržel Lukáš Škeřík, další dva souhrnné tresty v trvání tří let ve vězení s dozorem uložil senát Lukáši Zoubelemu a Martinu Macháčkovi. Ostatní tři členové skupiny, Patrik Grundza, Jiří Macháček a Nikola Dušková, odešli od soudu s podmínečnými tresty.

Obžalovaní ve věku od osmnácti do osmadvaceti let v době od dubna do července loňského roku na multifunkčním zařízení zkopírovali pravé bankovky v nominální hodnotě 1000, 500, 200 a 100 korun a poté je vytiskli na běžném kancelářském papíru o velikosti A4. Když padělky z listů vystříhali, rozdělili si je a pokoušeli se je na Orlickoústecku i v Pardubicích udat jako pravé. Iniciátorem této trestné činnosti byl Lukáš Zoubele, který bankovky kopíroval. Poté k udání padělků využil další své kamarády a známé, z nichž většina užívala drogy.

„Šlo asi o osmdesát méně zdařilých padělků, které byly vyrobeny ve dvou vlnách. Jejich celková hodnota se pohybuje kolem 40 tisíc korun. Ale jen torzo padělků se podařilo zajistit,“ řekl státní zástupce Milan Šimek s tím, že nejvíce falešných bankovek se obžalovaným podařilo udat v herních automatech. S úspěchem použili padělky i jinde. Třeba v jednom penzionu na Orlickoústecku, v trafice, v ústecké nemocnici při úhradě registračního poplatku.

Jedna pětistovka byla objevena v pobočce České spořitelny v Letohradě v tržbě prodejny stavebnin. Naopak v pardubické Hypernově, vysokomýtské prodejně tabáku a jinde prodávající včas rozpoznali, že jde o nepravé bankovky, a odmítli je přijmout.

Rozsudek není pravomocný. Pět obžalovaných se vzdalo práva na odvolání. Stejné právo využil u většiny obžalovaných i státní zástupce.