Spolu s ním je soudně stíhán i obchodní ředitel společnosti Jiří Jirák, který se měl dopustit zpronevěry.

Podle obžaloby osmapadesátiletý Štěpánek jako jednatel společnosti Czech–Trading, která nevykazovala na svém účtu žádnou finanční částku, si pro firmu v roce 2004 vypůjčil od zahraniční společnosti Melda Development Inc. pět milionů eur na nákup podniku Českomoravský průmysl kamene.

Obžalovaný poté měl část těchto finančních prostředků vybrat v hotovosti a převést na jiné účty mimo firmu. Peníze částečně použil ve prospěch cizích obchodních společností a částečně pro svoji potřebu. Podle státní zástupkyně Evy Jiráskové tak Štěpánek měl firmě Czech–Trading způsobit škodu ve výši přes 48 milionů korun.

Dalším svým nezákonným jednáním měl Miroslav Štěpánek způsobit společnosti Czech–Trading, na kterou v roce 2006 hradecký krajský soud prohlásil konkurz, další vysokou finanční škodu.

Spoluobžalovanému, o dva roky mladšímu bývalému obchodnímu řediteli rychnovské firmy Jiřímu Jirákovi je kladeno za vinu, že po dohodě se Štěpánkem si v lednu 2004 založil soukromý bankovní účet, na který poté Štěpánek převedl z účtu Czech–Tradingu mnohatisícové částky eur. Muži pak peníze vybrali a zčásti použili ke splácení půjčky, kterou poskytla společnost Helicopter firmě Allfin Group Rychnov nad Kněžnou, kde byl jednatelem Štěpánek.

Oba obžalovaní měli podle státní zástupkyně Evy Jiráskové dalším svým nezákonným jednáním poškodit společnost Czech–Trading o téměř 15 milionů korun.

Miroslav Štěpánek včera při hlavním líčení odmítl vypovídat. Předseda senátu Miloslav Ježek proto přečetl výpověď obžalovaného z přípravného řízení. „Jsem pod silným psychickým tlakem, neboť v noci mi zapálili auto, docházejí mi dopisy a SMS již od vstupu Czech–Tradingu do konkurzu. Je vyhrožováno mně i mé rodině,“ stojí v protokolu z prvního výslechu obžalovaného na policii v září 2007. „Žádné peníze, které jsou uvedeny, jsem neužil pro vlastní potřebu. Všechny peníze jsem použil pouze pro společnost a projekty, které měla,“ tvrdil tehdy na policii za účasti svého obhájce.