Jeho klient spolu s dalšími obžalovanými, Rudolfem Tesárkem a Josefem Blažkem, čelí obvinění z krádeže více než 74 milionů korun. Na skutku se podílel i Pavel Malý, který je nyní ve Vazební věznici v Liberci. Jehož případ bude soud projednávat samostatně.

Podle obžaloby k trestnému činu došlo 17. ledna loňského roku u benzinové čerpací stanice na okraji Hořic v Podkrkonoší. Vysoká finanční hotovost zmizela z vozidla bezpečnostní agentury Agency of Security Fenix CIT v době, kdy Horych jako řidič společně s nic netušícím velitelem vozu Martinem Bláhou na chvíli odešli od opuštěného vozidla nakoupit si Hořické trubičky. Peníze, které patřily převážně České spořitelně a část České národní bance, převáželi z Hradce Králové do Liberce. Nikdy se nenašly.

Jak uvedl při zahájení hlavního líčení 4. února letošního roku státní zástupce Pavel Hochmann, Horych po předchozí dohodě se spoluobžalovanými zastavil s nezasvěceným Bláhou u Hořic a vůz bezpečnostní agentury neuzamkl. „Poté k autu přijeli Blažek, Tesárek a Malý, kteří pomocí klíčů, jež jim Horych zanechal v odkládacím prostoru dveří u řidiče a na základě znalosti bezpečnostních prvků vozidla vnikli do zavazadlového prostoru, ze kterého odcizili 74 milionů korun,“ uvedl státní zástupce s tím, že klíče poté opět vložili do odkládacího prostoru.

Horych a velitel vozu ohlásili na policii přepadení neznámými pachateli u Sedmihorek na Semilsku. Až 19. května 2008 Horych kriminalistům sdělil, že došlo ke krádeži. „Bál jsem se o svou rodinu. Tesárek vyhrožoval, že moji manželku a dítě zabije,“ zdůvodnil u soudu Horych změnu své výpovědi.
„Je to výmysl policistů, kteří kamaráda Horycha k tomu násilím donutili,“ odmítli obvinění Tesárek i Blažek.

Původní Horychův obhájce včera u soudu uvedl, že jeho klient mu zpočátku stále tvrdil, že peníze neukradl a že je odhodlán to prokázat i tím, že se oběsí. „O jeho nevině jsem byl tehdy přesvědčený. Potom však náhle požádal, abych ho dále neobhajoval,“ řekl advokát, kterého vystřídal jiný obhájce. Podle jeho slov mu Horych také zakázal, aby na policii uvedl jména tří osob, které měly být do případu zapleteny.

Hlavní líčení je naplánováno do čtvrtka. Podle předsedy senátu Jiřího Vacka se jednání bude znovu odročovat. Dodal, že rozsudek by mohl padnout ještě v březnu.