Bývalý policista čelí od dubna loňského roku obžalobě ze spáchání těžkého ublížení na zdraví se smrtelnými následky a poškozování cizí věci. V případě prokázání viny mu hrozí až 15 let vězení.

Podle obžaloby Jungman 16. května roku 2008 způsobil v Trutnově smrt muže a jeho psa. V noci se dostal do ostrého sporu s majitelem rodinného domu. Oba muži před konfliktem pili alkohol. Jejich bitka vyvrcholila, když Jiří Jungman použil osobní legálně drženou pistoli. Dvakrát na majitele domu vystřelil. Poškozený na první střelu do nohy nereagoval, druhá rána vedla do hrudníku. U zraněného došlo k okamžité zástavě srdeční činnosti a krevního oběhu a na následky zranění asi po hodině zemřel. Posledním výstřelem Jungman zabil psa majitele domu.

Obžalovaný v dubnu loňského roku, kdy hlavní líčení u hradeckého krajského soudu začalo, tvrdil, že se v době trestného činu cítil hodně podnapilý. Podle jeho slov, když se v noci vracel z restaurace, kde vypil pět dvanáctistupňových a tři desetistupňová piva se dvěma odlivkami lihoviny, přilákal ho k plotu rodinného domu poškozeného štěkot psa.

„Pes byl rotvajler. Kdysi jsem takového měl, asi se ve mně probudila nostalgie. To přece lidé dělají, že mluví na psa, který je za plotem,“ vysvětloval při zahájení hlavního líčení důvody svého jednání. Jakmile zjistil, že pes nepřestane štěkat, chtěl údajně odejít. Náhle se však měla otevřít vrata u plotu, ze kterých vyběhl majitel psa, jenž údajně Jungmana udeřil do obličeje a nadával s tím, že ho zabije. Došlo k potyčce, která skončila tragicky. Obžalovaný také tvrdil, že zbraň použil v sebeobraně, neboť pes na něj také zaútočil.

Jedna ze svědkyň u soudu vypověděla, že pes byl vycvičený a poslušný. „Domnívám se, že obžalovaný musel psa nejspíše dráždit,“ uvedla s tím, že před fyzickou potyčkou vyzval poškozený Jungmana k odchodu.

Na návrh kriminalistického ústavu a na základě požadavku vrchního soudu se 1. září loňského roku uskutečnila na místě činu nová rekonstrukce události za vhodnějších podmínek. Podle odborníků Jungman střílel na muže dvakrát ze vzdálenosti asi 1,5 metru.

Ke skončení dokazování u krajského soudu chybí pouze dnešní výslech soudní psycholožky. Její předvolání si vyžádala státní zástupkyně Lenka Faltusová. Výpověď psycholožky bude důležitá proto, zda bude krajský soud jednání Jiřího Jungmana posuzovat podle starého či nového trestního zákoníku, tedy buď jako ublížení na zdraví, nebo zabití.