Podle verdiktu senátu se oba obžalovaní společně s již pravomocně odsouzeným Martinem Huňakem dopustili v dubnu loňského roku ve Smiřicích několika trestných činů, z nichž nejzávažnější bylo obecné ohrožení ve stadiu pokusu.

Podle obžaloby všichni tři muži loni 14. dubna ve Smiřicích nejdříve vyhrožovali a křičeli na obyvatele, aby jim řekli, kde bydlí jedna romská rodina. „Všechno roztřískáme. Zmlátíme vás, zabijeme vás, domy vypálíme. Dnes tady všichni pochcípáte,“ křičeli obžalovaní podle státní zástupkyně Lenky Faltusové. Přitom házeli na místě nalezenými předměty.

Martin Huňak našel vidle, kterými šermoval a posléze i bodl do dveří jednoho domku. Spoluobžalovaný Vach potom vytáhl z kapsy kalhot funkční obranný granát jugoslávské výroby a dvěma lidem vyhrožoval, že jim granát strčí do zadku. „Bouchnete a vyletíte jako raketa, uvidíte, jaké tady bude peklo,“ připomněla státní zástupkyně.

Patrik Vach poté granát hodil třetímu z party Potočkovi. Do společného dvora obytných domů přijelo osobní vozidlo. Z něho vystoupili další čtyři Romové, kteří napadli Huňaka a Vacha. Ten vyzval Potočka, aby granát odjistil a hodil jím. Potoček tak skutečně učinil a mrštil granát do prostoru naproti domku, do oploceného místa určeného pro domácí zvířata, a to se slovy: „Hodil jsem granát, utíkejte.“

V tu chvíli se na místě nacházelo nejméně devět lidí, mezi nimiž byly i nezletilé děti. Funkční obranný granát, podle expertů se smrtícím účinkem do vzdálenosti několika desítek metrů, naštěstí nevybuchl z důvodu neodjištění dopravní pojistky, zajišťující vrhovou pojistku. Všichni tři obžalovaní poté z místa utekli.

Nové tresty jsou mírně snížené

Již v prosinci loňského roku hradecký soud potrestal Patrika Vacha třinácti lety odnětí svobody a Jiřímu Potočkovi uložil trest o půl roku nižší. Pouze s dvouletým vězením podmínečně odloženým na zkušební dobu tří let odešel tehdy od krajského soudu Martin Huňak, který jako jediný verdikt přijal.
Vrchní soud však po odvolání Vacha a Potočka hradecký rozsudek zrušil a vrátil krajskému soudu k doplnění dokazování jejich jednání. Podle vrchního soudu není jasné, kolik lidí mohl granát usmrtit nebo jinak ohrozit. Jako další důvod vrácení případu uvedl, že není zřejmé, jak dospěl prvoinstanční soud k závěru, že obžalovaní chtěli někoho úmyslně zabít.

Krajský soud proto znovu vyslechl jak soudního znalce na výbušniny, tak několik svědků události. Ti potvrdili, že v blízkosti hozeného granátu se nacházelo devět lidí, mezi nimiž byly i děti. Proti obžalobě však senát dospěl k závěru, že se muži ne zcela jednoznačně dopustili porušování domovní svobody, proto jim původní tresty mírně snížil.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i oba obžalovaní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.