V dubnu loňského roku oba obžalovaní společně s Martinem Huňakem ve Smiřicích nejdříve křičeli na obyvatele, aby jim prozradili, kde bydlí jedna romská rodina.

Konflikt vyvrcholit tím, že Potoček hodil funkční granát do prostoru určeného pro hospodářská zvířata. V tu chvíli se na místě nacházelo nejméně sedm lidí, mezi nimiž byly i nezletilé děti. Granát naštěstí nevybuchl, protože Potoček neodjistil dopravní pojistku, zajišťující vrhovou pojistku. Již v prosinci loňského roku krajský soud potrestal obžalované, trest přijal jen Huňak. Případem se zabýval vrchní soud, který rozsudek zrušil a vrátil do Hradce k doplnění dokazování.

Hlavní líčení začalo na počátku června a pravděpodobně ve středu krajský soud vynese nad Vachem a Potočkem nový rozsudek.

Před krajský soudem již dnes znovu stane Ingrid Pichertová z Liberce, která čelí obžalobě ze zpronevěry. Trestného činu se měla dopustit v roce 2008 při zprostředkování koupě dvou budov s pozemky v Olomouci. Obžalovaná měla od předsedy představenstva společnosti Sechmet Olomouc Ladislava Navrátila převzít vysokou finanční částku, kterou však použila pro svou potřebu. V případě prokázání viny hrozí Pichertové až deset let vězení.

Další odročené soudní jednání, v němž dva muži se zpovídají ze spáchání podvodu a padělání a pozměňování veřejné listiny, se uskuteční ve čtvrtek. Tomáš Harant a František Dobeš měli podle spisů v letech 2008 a 2009 pod smyšlenou záminkou nabízet zprostředkování bytů, které byly v majetku hlavního města Prahy.

Harant při jednání se zájemci vystupoval jako pracovník pražského magistrátu, jeho komplic Dobeš jako zástupce organizace, která městské byty spravovala. Obžalovaní nejdříve od zájemců o byt vybrali kauci na budoucí nájem a poté další vysokou finanční částku coby budoucí kupní cenu. Poškozeným vystavovali kopie falzifikátů příjmového pokladního dokladu i kopie fiktivního zápisu příslušné komise pro výběrové řízení a veřejné soutěže.

Poté předali zájemcům o byt fiktivní oznámení bytového odboru, potvrzující získání předmětného bytu. „To neodpovídalo skutečnosti. Doklady byly nelegálně vyrobeny Tomášem Harantem a Františkem Dobešem. Takto získané finanční prostředky použili pro vlastní potřebu,“ stojí v obžalobě.