Minulý týden ve středu na Svitavsku zadrželi dva mladé dealery pervitinu, kteří se pod tíhou předložených důkazů k protiprávnímu jednání doznali. Jsou vyšetřováni na svobodě. „Důvodem jejich obvinění je podezření, že od listopadu roku 2009 do současné doby na různých místech v Moravské Třebové a jejím okolí neoprávněně distribuovali pervitin. Drogu sami nevyráběli, ale kupovali ji. Část drogy použili pro vlastní potřebu, zbytek pak prodávali do úzkého kruhu svých známých. Kolik podobných prodejů drogy mají na svědomí, je předmětem i nadále probíhajícího vyšetřování. Samozřejmě že kriminalisté prověřují i zdroj, odkud byla droga získávána,“ uvedla policejní mluvčí Anna Štegnerová s tím, že v síti Toxi týmu na Svitavsku pravděpodobně uvíznou další prodejci drog.

Počátkem září policisté v jedné obci na Orlickoústecku zajistili na zahradě poblíž zdejší mateřské školy přibližně osmdesát rostlin konopí setého, které byly vysoké 180 až 220 centimetrů. „Podle mluvčí ústecké policie Ivety Lehké je pěstoval údajně pro svou potřebu čtyřicetiletý muž. „V současné době probíhá expertiza, která zkoumá kvalitu a kvantitu rostlin. Muž je podezřelý z přečinu nedovoleného pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku. Výše trestu se bude odvíjet od odborného vyjádření. Pokud se vina muži prokáže, hrozí mu trest odnětí svobody až na tři léta nebo peněžitý trest,“ poznamenala mluvčí.

Policejní Toxi tým odhalil letos několik výrobců a prodejců drogy i v Královéhradeckém kraji.

Před časem ze zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy obvinili policisté dva muže ve věku 26 let v Jaroměři.

Dvojici je kladeno za vinu, že od roku 2005 do dubna 2010 distribuovala na území okresu Náchod ve větším množství omamnou látku konopí seté, známou jako marihuana, a dále psychotropní látku metamfetamin hydrochlorid čili pervitin. Přitom jeden z obviněných od loňského dubna pervitin vyráběl v jednom bytě v Jaroměři nebo na jiných místech města. Na základě šetření policisté také zjistili, že od těchto dvou obviněných osob pravidelně nakupovalo drogy asi třicet stálých odběratelů z Jaroměře a blízkého okolí.

Trestní zákoník pamatuje na takové jednání odnětím svobody až na deset let.