Na lavici obžalovaných usedli pouze Čížková a její syn. Bakeš je v Hradci souzen v nepřítomnosti, hlavní líčení proti němu je vedeno jako proti uprchlému. Předseda senátu Miroslav Ježek uvedl, že pětačtyřicetiletému muži se nepodařilo doručit obsilku ani na jednu z několika jeho adres. Bakeš je stíhán i u jiných soudů a nyní se zdržuje na neznámém místě. Byl na něho vydán zatykač.

Podle obžaloby se Bakeš od roku 1999 dopustil asi čtyřiceti případů úvěrového podvodu. Jako zaměstnanec Komerční Banky uzavíral smlouvy o poskytnutí překlenovacích úvěrů u Všeobecné stavební spořitelky KB pro klienty, u nichž uváděl zkreslené a nepravdivé údaje, zejména o výdělcích žadatelů a jejich ručitelů. Také opatřoval nepravdivé smlouvy na údajně provedené stavební práce. V podstatě ve všech případech byly úvěrové smlouvy uzavírány na částku 500 tisíc korun. Bakeš za to, že lidem nejen z východních Čech, ale i jiných míst ČR opatřoval podvodem neoprávněné úvěry, měl inkasovat provize, které dosáhly až několika desítek tisíc korun.

Krajský soud projednává i případ podvodu, na jehož spáchání se s Bakešem měli podílet i Čížkovi. Podle státní zástupkyně Ilony Kufčákové po předchozí domluvě všech tří obžalovaných Ludmila Čížková odkoupila v srpnu 2002 prostřednictvím Bakeše členská práva k družstevnímu domu v Hradci Králové za smluvní cenu 2,1 milionu korun. Obžalovaní měli přesvědčit prodávající ženu, aby v písemném vyhotovení smlouvy byla uvedena kupní cena jen ve výši 800 tisíc korun, kterou prodávající převzala při podpisu jako zálohu.

Když žena poté požadovala po kupující vyplacení zbývající částky ve výši 1,3 milionu korun, bylo jí sděleno, že doplatek uhradí Bakeš do prosince 2003. Ten také ženě vystavil nekrytou směnku, která však v nebyla uhrazena. „Obžalovaní se obohatili tím, že uvedli někoho v omyl a způsobili na cizím majetku značnou škodu,“ uvedla státní zástupkyně.

Obžalovaná Ludmila Čížková včera u soudu obvinění z podvodu odmítla. Tvrdila, že prodej členského podílu družstevního bytu pro jejího syna zprostředkoval a zajišťoval Bakeš. Vypověděla, že jí dům sám nabídl k odkoupení. Po předchozí prohlídce nabízeného domu Čížková odmítla nemovitost koupit za dvoumilionovou částku. Nabídla jen 1,6 milionu korun.

Při podpisu smlouvy Čížková předala v autě svého syna prodávající ženě v hotovosti jen 800 tisíc korun. Druhou obálku s 800 tisíci korun převzal Bakeš. „Myslím, že si Bakeš z této částky vzal svou provizi,“ dodala Čížková.

Její syn Jan sice v přípravném řízení na policii odmítl vypovídat, včera však v soudní síni promluvil. Potvrdil že jeho matka předala 800 tisíc korun Bakešovi a stejnou částku i prodávající ženě. „Ani po nás nepožadovala doplatek,“ řekl.

Hlavní líčení u krajského soudu potrvá do středy, pak bude odročeno.