Senát mu rovněž uložil tříletý zákaz výkonu zaměstnání nebo funkce, které jsou spojeny s utajovanými informacemi. Podle verdiktu soudu se muž dopustil trestného činu ohrožování utajované informace.

Cabalka 6. února 2006 vyzvídal od svého kolegy Jiřího Zajíce utajované informace o vyšetřování majitele solnického Autocentra Leoše Flídra v souvislosti s jeho podvody při dovozu ojetých vozidel z ciziny a jejich omlazování. Zejména vyzvídal, zda jsou v této trestní věci prováděny odposlechy a záznamy telekomunikačního provozu a jaké jsou výsledky dosavadního šetření, s cílem tyto utajené informace posléze sdělit Leoši Flídrovi.

Krajský soud Cabalku již 15. března 2007 za trestný čin odsoudil k trestu odnětí svobody na dva a půl roku s podmínečným odkladem na tři roky. Calabka se však na místě odvolal a Vrchní soudu v Praze trest zmírnil na dva roky, přitom podmínku i zákaz činnosti v rozsahu uloženém hradeckým soudem ponechal. Cabalka si však podal dovolání u Ústavního soudu, který v říjnu loňského roku rozhodnutí vrchního soudu zrušil a nařídil nové soudní jednání.

Obžalovaný od počátku vyšetřování i u soudu vinu odmítl. Sice přiznal, že se osudný den s kolegou sešel, avšak o utajovaných skutečnostech s ním prý nemluvil. „Celé je to vykonstruované ze strany pana Zajíce, aby mě mohli vyhodit od policie,“ bránil se již při prvním hlavním líčení u hradeckého soudu Cabalka. Proti obžalovanému tehdy svědčil i Jiří Zajíc, který byl zařazen do speciálního týmu policistů, zabývajících se šetřením případu majitele Autocentra Flídra.

Zajíc tvrdil, že ho Cabalka žádal o informace o Flídrově případu a vyzvídal, zda je odposloucháván nejen jeho telefon, ale i dalších podezřelých. „Ještě týž den jsme se přesvědčili, že Flídra varoval. Podezřelí přestali po telefonu hovořit o podrobnostech a měnili si simkarty,“ vypověděl tehdy u krajského soudu Zajíc s tím, že policie pak musela odposlechy ukončit.

Včera hradecký krajský soud svůj původní rozsudek zmírnil a uložil dvouletý podmínečný trest vězení s tím, že dobu odkladu snížil na polovinu. Václav Cabalka i státní zástupkyně Lenka Faltusová se na místě vzdali práva na odvolání, rozsudek je tudíž pravomocný.

Cabalka odešel od policie a dnes pracuje ve stavební firmě v Kostelci nad Orlicí. „Obžalovaný se nejvíce potrestal sám. Ztratil profesní čest policisty a přišel o zaměstnání, které ho dle našeho přesvědčení určitě bavilo,“ uvedl při zdůvodňování verdiktu předseda senátu Miroslav Veselský.