Podle obžaloby dvaatřicetiletý Tomáš Harant a o tři roky starší František Dobeš podvodným jednáním způsobili zájemcům o získání bytů v Praze vysokou finanční škodu.

V letech 2008 a 2009 pod smyšlenou záminkou nabízeli zprostředkování bytů, které byly v majetku hlavního města. Harant při jednání se zájemci vystupoval jako pracovník pražského magistrátu, jeho komplic Dobeš jako zástupce organizace, která městské byty spravovala. Obžalovaní nejdříve od zájemců o byt vybrali kauci na budoucí nájem a poté další vysokou finanční částku coby budoucí kupní cenu. Poškozeným vystavovali kopie falzifikátů příjmového pokladního dokladu, ale i kopie fiktivního zápisu příslušné komise pro výběrové řízení a veřejné soutěže. Poté předali zájemcům o byt fiktivní oznámení bytového odboru potvrzující získání předmětného bytu.

„To neodpovídalo skutečnosti. Doklady byly nelegálně vyrobeny Tomášem Harantem a Františkem Dobešem. Takto získané finanční prostředky použili pro vlastní potřebu,“ stojí v obžalobě.

Tomáš Harant sám měl v květnu 2008 od jedné poškozené ženy také vylákat jako půjčku 350 tisíc korun, kterou však dosud nevrátil. Harant je také obžalován za to, že vloni jednomu muži z Náchoda nabídl možnost získat hospodářské pozemky v blíže neupřesněném místě v oblasti Praha–Chuchle či Zbraslav s tím, že budou následně změněny na stavební parcely, čímž získají na hodnotě. Muž předal Harantovi sto tisíc korun, avšak obžalovaný, který neměl žádné oprávnění disponovat s uvedenými pozemky, inkasované peníze použil pro svou potřebu.

V obžalobě je také uvedeno, že Tomáš Harant svým jednáním způsobil jedenácti lidem celkovou škodu ve výši téměř 6,5 milionu korun. Spoluobžalovanému Dobeši byla souhrnná škoda vyčíslena na 5,8 milionu korun.

Obžalovaní se k trestnému jednání doznali. Harant u soudu potvrdil, že si inkasované peníze rozdělili mezi sebou na polovinu. Podle něho společně s Dobešem vyrobili falzifikáty jednotlivých dokladů. V policejním spisu také stojí, že na návrh Dobeše obžalovaní využili k trestné činnosti i účtů jeho manželky a další osoby, jejichž prostřednictvím získávali ve svůj prospěch další finanční prostředky od jednoho poškozeného z Náchoda.
Dobeš v úterý v soudní síni svého jednání litoval a poškozeným, kteří vypovídali jako svědci, sliboval, že jim škodu nahradí.

Tomáš Harant byl v minulosti již dvakrát soudně trestán, naposledy v roce 2007 za podvod. František Dobeš má v trestním rejstříku tři záznamy. Poslední je ze září 2008.