Policisté kontrolovali cizinecký pár v mezinárodním linkovém autobusu jedoucím z Polska do Španělska.

 Podle mluvčí Oblastního ředitelství služby cizinecké policie v Hradci Králové Ivany Ježkové se oba prokázali občanskými průkazy Rumunska. „Policisté zjistili, že se jedná o celkové padělky. Vyžádali si proto další doklady k prokázání totožnosti. Muž policistům ukázal rumunský řidičský průkaz. Ani u něho nebylo pochyb, že se jedná o padělek.

 Podle specialisty byly falzifikáty občanských průkazů velmi dobré kvality, řidičský průkaz byl kvalitou zpracování spíše horší,“ uvedla.
Po předvedení na služebnu byl u ženy nalezen cestovní doklad Ukrajiny s platným národním vízem pro pobyt v Polské republice.

„Při výslechu muž a žena uvedli, že občanské průkazy i řidičský průkaz pro muže koupili na Ukrajině a zaplatili za ně 1000 eur. S těmito doklady měli v plánu žít a pracovat v České republice, konkrétně v Praze, kde byl muž již zaměstnán u stavební firmy. Žena s ním přijela z Polska, kde do té doby pracovala,“ poznamenala mluvčí.

Policisté dále zjistili, že Ukrajinec byl z ČR již dvakrát vyhoštěn. První správní vyhoštění na tři rok však nerespektoval. Podruhé byl soudně vyhoštěn na další tři roky, až do roku 2012, za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí.

„Zřejmě pro něho byla touha pracovat u nás tak silná, že sehnal pro sebe a družku falešné doklady a myslel si, že naše úřady obelstí,“ podotkla Ježková.

Cizinku si převzali polští kolegové ještě v sobotu, a to s pětiletým zákazem pobytu v ČR, její druh se šel zpovídat k Okresnímu soudu v Náchodě. Zde byl ve zkráceném trestním řízení odsouzen k dalším čtyřem letem soudního vyhoštění, to znamená, že má zákaz pobývat v naší republice až do roku 2016.

V neděli ve 13 hodin byl předán v rámci readmisního řízení polským úřadům.

Ivana Ježková upozornila na to, že oba cizinci byli vráceni do Polska, odkud přišli, zejména díky tomu, že se případ podařilo realizovat do 48 hodin, včetně verdiktu soudu o výši trestu.

To je lhůta, po kterou jsou státy EU povinny vzít zpět cizince, který od nich prokazatelně nelegálně překročil státní hranici na území druhého státu.