Podle Jitky Fajstavrové z Celního ředitelství v Hradci Králové majitelé ochranných známek se rozhodli bránit svá práva odlišným způsobem.

„Majitel ochranné známky SNOOPY podal určovací žalobu u soudu. HALLO KITTY, DISNEY a SPONGEBOB využily alternativu k soudnímu řízení, takzvané zjednodušené řízení, kdy navrhly vlastníkovi zadržené obuvi, že bude zboží na jeho náklady zničeno, bez toho, že by se ověřovala prostřednictvím soudu zda se o padělek jedná či nikoliv. Vlastník návrh přijal,“ uvedla Fajstavrová.

Obuv původně putovala na české, slovenské, maďarské a další trhy zemí Evropské unie z daleké Číny. Škodu, která by byla způsobena majitelům ochranných známek, celníci vyčíslili na částku téměř 51 milionů korun.

Obuv s vyobrazením pejska Snoopyho poputuje do skladu celního úřadu. „Pokud soud určí, že se skutečně jedná o falzifikáty, celní úřad zahájí správní řízení o deliktu, za který lze uložit pokutu a propadnutí zboží,“ poznamenala Jitka Fajstavrová.

Dodala, že inkriminovaná obuv poté zůstane v celním skladu až do doby, než bude uskutečněno její předání humanitárním organizacím, v případě, že s tím bude souhlasit majitel ochranné známky a vyobrazení půjde odstranit. V opačném případě bude zboží na náklady vlastníka zničeno.