Čtyřiadvacetiletý Marek Stříteský v úterý před Krajským soudem v Hradci Králové uvedl, že nedokázal své hráčské touze odolat. Teď usedl na lavici obžalovaných spolu se svými rodiči, kteří čelí obžalobě z podvodu, a účetní Lenkou Pražákovou, jež se zpovídá ze zpronevěry.

Otec Josef Stříteský totiž z účetní firmy, kde pracoval, vymámil více než 20 milionů. Prý na vyřízení pohádkového dědictví v hodnotě jedné miliardy korun. Dalších skoro šest milionů rodiče vylákali pod stejnou záminkou ze svých známých a přátel.

„S historkou o dědictví ze Španělska jsem přišel za rodiči sám. V té době jsem už hrál a měl jsem nějaké dluhy, které jsem nevěděl z čeho splácet,“ řekl v úterý ve své výpovědi Marek Stříteský, který poprvé přičichl k výherním automatům už v sedmnácti letech.

Zpočátku prohrával v nonstopech jen malé částky, které měl od rodičů jako kapesné. Postupně však potřeboval víc peněz. „Někdy na podzim 2008 jsem si půjčil od lichváře 600 tisíc korun. Nevěděl jsem, z čeho to zaplatit. Původně jsem myslel, že vyhraju nějaké peníze a z těch to doplatím, ale to se nepovedlo,“ uvedl Stříteský. Tak si vymyslel báchorku, že zachránil při autonehodě dceru bohatého muže, který mu odkázal jako poděkování dědictví ve Španělsku. Rodiče mu vše věřili, přestože jim nikdy neukázal žádný doklad ani potvrzení.

„Vždycky, když se ptali, tak jsem jim říkal, že peníze potřebuju na poplatky a že dědictví vyřizuji,“ dodal obžalovaný. Nestyděl se použít i jméno bývalého guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy. Právě přes Českou národní banku mělo být dědictví zajištěno. Vše vyšlo najevo až na začátku loňského roku. Do té doby navštěvoval mladý Stříteský kasina a noční kluby v Praze, Liberci, Poličce či v Rozvadově. Za noc byl schopný podle svých slov utratit 200 tisíc korun. Někdy povedené výlety platil i za své kamarády. To se peníze jen točily.

Neváhal ani za napůjčované peníze odletět dvakrát na třídenní dovolenou na Ibizu. „Nedokázal jsem hraní odolat. Myslel jsem si, že to prostě vyhraju zpátky a všechny dluhy se splatí, než se na to přijde. Párkrát jsem totiž vyhrál i větší částku. Třeba kolem půl milionu nebo dvou set tisíc korun,“ vysvětloval Stříteský.

O tom, že syn hraje automaty, ruletu či black jack, prý rodiče věděli již někdy v roce 2009. Marek Stříteský totiž vypověděl, že asi ve dvou případech mu výhru v kasinu vyzvedával otec. Ten zase tvrdil, že se o problému syna dozvěděl někdy na přelomu roku 2009 a 2010, kdy už bylo jasné, že žádné dědictví neexistuje.

Od okamžiku, kdy vše vyšlo najevo prý již nehraje, avšak vloni na podzim si půjčil 60 tisíc korun, přičemž přiznal, že 20 tisíc korun bylo na hraní.
Soud bude pokračovat do pátku. Obžalovaným hrozí až desetileté tresty a Marku Stříteskému zřejmě i ochranné léčení. Jednání však bude s největší pravděpodobností odročeno.