Loňský Štědrý večer se pro ženu, jejího bývalého manžela a nového přítele dozajista stane symbolem hrůzy. Tehdy začali policisté z Chrudimska vyšetřovat případ pokusu vraždy a těžkého ublížení na zdraví, k němuž mělo dojít nejspíš ze žárlivosti. Ve čtvrtek už stanul obžalovaný Pavel H. před soudem a tvrdil, že se cítí být nevinen.

Podle obžaloby se Pavel H. pokusil vloni o Vánocích zabít nového přítele své bývalé manželky. Ženu navíc kopl do břicha, přestože věděl, že je těhotná.
„Obžalovaný fyzicky napadl poškozeného, tím způsobem, že jej nejprve opakovaně zaťatými pěstmi udeřil do hlavy, následně ho v úmyslu usmrtit opakovaně bodl nožem, který vytáhl z kapsy kalhot,“ píše se ve spisu. Muž utrpěl bodnou ránu v oblasti levé lopatky, dvě bodnořezné rány na rukou a nejzávažnější bylo bodné poranění břicha.

Obžalovaný ve své výpovědi štědrovečerní útok nepopírá, ale ve smyslu obžaloby se vinen necítí. „S ženou jsme byli v manželské krizi. Ona ode mě nakonec odešla k onomu muži. Nechala mi doma syna, o něhož se půl roku nestarala. Poté se ke mě vrátila, ale v květnu loňského roku mě opět opustila. Navíc mně její nový přítel pomlouval a kvůli těmto pomluvám jsem byl i napaden,“ popisoval svůj příběh Pavel H.

Žena mu prý nakonec odmítala dávat syna, přestože měli dohodnutou střídavou péči. Po rozvodu se všechno ještě vystupňovalo. Poslední kapkou v poháru vzteku bylo udajně trestní oznámení, které měl na obžalovaného podat přítel exmanželky 23. prosince. „Večer jsem se opil. Ráno jsem pak jel za ním,“ uvedl obžalovaný.

Přiznal také, že chtěl nového přítele zbít, jelikož měl na něj vztek. Avšak odmítl, že by ho chtěl zabít. „Když jsem se blížil k domu, ten její přítel vzal do ruky lopatu, s níž mě chtěl uhodit. Údery jsem vykryl a vytáhl z kapsy nůž, kterým jsem máchl. On pustil lopatu a ruku mi chytl. Pak jsme se prali,“ tvrdil obžalovaný. Podle něj už chtěl z místa zmizet, když ho lopatou napadla i bývalá žena. Aby se ubránil, kopl ji do břicha. „Chtěl jsem pak už odejít pryč, ale on se za mnou vydal k brance a znovu mě napadl. Tady jsem ho bodl do břicha,“ uvedl Pavel H. Pak prý počkal před domem na policisty, kteří přijeli v okamžiku.

U soudu ve čtvrtek vypovídal i poškozený muž a již současný manžel napadené ženy. Ten tvrdil, že na obžalovaného vůbec neútočil. „Žádnou lopatu jsem neměl. On ke mně přišel a začal mě tlouci pěstmi. Potom vytáhl nůž, kterým mě bodl nejdřív do břicha a pak do zad. Prali jsme se a on mě nakonec svalil na zem a kopal do mě až do doby, než přijeli policisté,“ uvedl poškozený. Poznamenal, že Pavel H. mu také vyhrožoval, že je všechny zabije.

Líčení je naplánováno i na pátek, kdy by mohl padnout rozsudek. V případě uznání viny hrozí Pavlu H. až osmnáctileté vězení.

Jak vypadalo tehdy vyšetřování

24. prosince 2010 dopoledne
- Před jedním z domů došlo o Štědrém dni dopoledne k trestnému činu. Na místě jsou kriminalisté, podle prvních informací byl v domě pobodán člověk.
- Policejní vyšetřování je zevrubné, probíhají výslechy a ohledává se místo činu. Nejspíš šlo o hádku dvou mužů, incidentu měla být přítomna i žena. Jeden z mužů je v nemocnici, policisté ho nebudou moci hned tak vyslechnout. Proto dosud není jasné, co se v rodinném domě stalo.

26. prosince 2010 dopoledne
- Policie vydala oficiální tiskovou zprávu. Za pobodáním člověka stála žárlivost 34letého muže, který před domem napadl svou stejně starou manželku a jejího nového přítele. Toho opakovaně bodl nožem a ženu během potyčky kopl do břicha, přestože věděl, že je těhotná. Útočník byl na místě zadržen hlídkou městské policie a posléze předán policistům. Během Štědrého dne i dne následujícího proběhla řada výslechů a jiných procesních úkonů, na jejichž konci bylo obvinění 34letého muže z pokusu vraždy a pokusu ublížení na zdraví.