Nejvíc sebevražd je na Jičínsku a Náchodsku
Východní Čechy - Mezi muži vede ve způsobu odchodu ze života osvědčený provaz, ženy často volí také otravu. Nejrizikovější období je jaro, jako den pondělí.
Byl to skutečně děsivý způsob, jak skoncovat se svým životem. A plán mu i vyšel.
Muž naplnil svoji Škodu Forman pneumatikami a propanbutanovými lahvemi a rozjel se z kopce. Přitom narazil do zaparkovaného auta Peugeot. Po nárazu škodovka explodovala a hořet začal i peugeot. Forman pokračoval v jízdě a skončil až nárazem do zdi penzionu. Žár byl tak obrovský, že plameny ihned přeskočily na střechu penzionu a zničena byla celá budova. Ve škodovce muž uhořel.
Za tři týdny tomu bude už rok, co se tato tragédie v Prostřední Lipce u Králík na Orlickoústecku stala.
Způsobů, jak se „bezpečně“ zabít, je nepočítaně. Mohlo by se, soudě podle častých zpoždění vlaků Českých drah kvůli tělu na kolejích v Pardubicích či Hradci Králové, zdát, že nejčastějším je skok pod vlak. Omyl. I na začátku třetího tisíciletí vede osvědčený provaz.
Ostatně ze 149 vloni dokonaných sebevražd ve východních Čechách jich byla naprostá většina – rovných 90 – právě oběšením či udušením.
„Ženy ale mají také tendenci k sebeotravám. Za poslední čtyři roky tak svůj život ukončila skoro čtvrtina sebevražedkyň, kdežto mužů ani ne sedm ze sta. Ti navíc kromě oběšení (67,4 %) volí i smrt zastřelením (11,5 %). Ta je pro ženy výjimečná,“ uvedl Vladimír Polášek z Českého statistického úřadu.
Odhadnout, kdy člověk sebevraždou jen vyhrožuje a kdy ji myslí vážně, je přitom složité. „Neplatí zde mýtus: kdo o tom mluví, ten to neudělá,“ podotýká hradecký psycholog Jan Lašek.
Sebevraždu jako řešení osobních problémů mnohem častěji volí muži: na jednu ženu, která si vzala život, připadlo v uplynulých pěti letech téměř pět mužů. Počet sebevražd zároveň roste s věkem.
Počet sebevražd se zvyšoval při všech historických zvratech: v letech 1948, 1968 či 1989. Každoročně jich je víc na podzim, kdy lidé mají kvůli počasí pochmurnou náladu, a nejvíc o Vánocích, kdy ji páchají osamělí lidé.
Takové mýty spolehlivě vyvracejí analýzy statistiků. Je tomu totiž přesně naopak. Z údajů od roku 1989 vyplývá, že nejrizikovější den je v tomto směru 1. leden, tedy Nový rok. Naopak Štědrý den a vánoční svátky patří v sebevražednosti mezi podprůměrné dny. Nejvíc dobrovolných odchodů ze světa bývá na jaře, nejméně právě v prosinci či na podzim.
Neméně zajímavé je i srovnání podle kalendářních dnů. Nejrizikovějším dnem je pondělí, případně úterý, nejméně sebevražd bývá naopak o víkendu.
Ve východních Čechách je největší sebevražednost na Jičínsku a Náchodsku, naopak nejnižší na Chrudimsku. Zde patří dokonce mezi nejnižší v republice. Česká republika celkově se v mezinárodním srovnání nachází zhruba uprostřed zemí, ze kterých lze statistiky sebevražednosti získat.
Počet sebevražd sice loni rostl již třetím rokem po sobě, přesto je jich v posledních pěti letech méně než kdykoli předtím. Vůbec nejvyšší sebevražednost byla v polovině 30. let a pak na přelomu 60. a 70. let, kdy si život dobrovolně vzalo dvakrát víc lidí než vloni. V celé republice jich v roce 2010 bylo 1502.
• Na Jičínsku se vloni muž rozhodl ukončit svůj život tak, že se nejprve pořezal na obou rukou a poté se postřelil. Takto těžce zraněný ještě vlezl do vany, kde byl již mrtvý nalezen rodinou.
• Na Náchodsku se muž oběsil na tažném laně, které si uvázal na zábradlí balkonu.
• Rozchod s přítelkyní a finanční problémy se rozhodl řešit muž ve středním věku z Náchodska tak, že pustil plyn z plynové trouby do svého bytu. Ještě před tím o svém plánu informoval SMS zprávou svoji kamarádku, která včas zalarmovala policii. To muži zachránilo život.
• Čtyřiadvacetiletá žena a 20letý muž byli nalezeni mrtví v autě v garáži u rodinného domu ve Chvaleticích na Pardubicku. Původní domněnka o sebevraždě otravou výfukovými plyny se nepotvrdila. Pár se v autě oddával milostným hrátkám a přitom se udusil.
• Pardubicemi otřásla vloni tragédie, kdy 43letý invalida narazil autem v plné rychlosti čelně do zdi zdejší věznice. Na přehledném úseku nebyla žádná brzdná dráha.
• Sedmatřicetiletý muž spáchal vloni v červenci sebevraždu nehodou v autě u Jaroměře. Několik hodin předtím napsal o svém úmyslu na internetovou sociální síť Facebook. Důvodem sebevraždy byl podle všeho rozchod s manželkou. Motorista vyjel z cesty, kde narazil do betonových sloupů mostu. Trosky automobilu byly rozmetány po celé šířce vozovky. Řidič byl silným nárazem do betonových sloupů vymrštěn a skončil mimo vozidlo.