Byl to skutečně děsivý způsob, jak skoncovat se svým životem. A plán mu i vyšel.

Muž naplnil svoji Škodu Forman pneumatikami a propanbutanovými lahvemi a rozjel se z kopce. Přitom narazil do zaparkovaného auta Peugeot. Po nárazu škodovka explodovala a hořet začal i peugeot. Forman pokračoval v jízdě a skončil až nárazem do zdi penzionu. Žár byl tak obrovský, že plameny ihned přeskočily na střechu penzionu a zničena byla celá budova. Ve škodovce muž uhořel.

Za tři týdny tomu bude už rok, co se tato tragédie v Prostřední Lipce u Králík na Orlickoústecku stala.

Způsobů, jak se „bezpečně“ zabít, je nepočítaně. Mohlo by se, soudě podle častých zpoždění vlaků Českých drah kvůli tělu na kolejích v Pardubicích či Hradci Králové, zdát, že nejčastějším je skok pod vlak. Omyl. I na začátku třetího tisíciletí vede osvědčený provaz.

Ostatně ze 149 vloni dokonaných sebevražd ve východních Čechách jich byla naprostá většina – rovných 90 – právě oběšením či udušením.

„Ženy ale mají také tendenci k sebeotravám. Za poslední čtyři roky tak svůj život ukončila skoro čtvrtina sebevražedkyň, kdežto mužů ani ne sedm ze sta. Ti navíc kromě oběšení (67,4 %) volí i smrt zastřelením (11,5 %). Ta je pro ženy výjimečná,“ uvedl Vladimír Polášek z Českého statistického úřadu.
Odhadnout, kdy člověk sebevraždou jen vyhrožuje a kdy ji myslí vážně, je přitom složité. „Neplatí zde mýtus: kdo o tom mluví, ten to neudělá,“ podotýká hradecký psycholog Jan Lašek.

Sebevraždu jako řešení osobních problémů mnohem častěji volí muži: na jednu ženu, která si vzala život, připadlo v uplynulých pěti letech téměř pět mužů. Počet sebevražd zároveň roste s věkem.

Mýty a fakta: o Vánocích se lidé nevěší

Počet sebevražd se zvyšoval při všech historických zvratech: v letech 1948, 1968 či 1989. Každoročně jich je víc na podzim, kdy lidé mají kvůli počasí pochmurnou náladu, a nejvíc o Vánocích, kdy ji páchají osamělí lidé.

Takové mýty spolehlivě vyvracejí analýzy statistiků. Je tomu totiž přesně naopak. Z údajů od roku 1989 vyplývá, že nejrizikovější den je v tomto směru 1. leden, tedy Nový rok. Naopak Štědrý den a vánoční svátky patří v sebevražednosti mezi podprůměrné dny. Nejvíc dobrovolných odchodů ze světa bývá na jaře, nejméně právě v prosinci či na podzim.

Neméně zajímavé je i srovnání podle kalendářních dnů. Nejrizikovějším dnem je pondělí, případně úterý, nejméně sebevražd bývá naopak o víkendu.

Ve východních Čechách je největší sebevražednost na Jičínsku a Náchodsku, naopak nejnižší na Chrudimsku. Zde patří dokonce mezi nejnižší v republice. Česká republika celkově se v mezinárodním srovnání nachází zhruba uprostřed zemí, ze kterých lze statistiky sebevražednosti získat.

Počet sebevražd sice loni rostl již třetím rokem po sobě, přesto je jich v posledních pěti letech méně než kdykoli předtím. Vůbec nejvyšší sebevražednost byla v polovině 30. let a pak na přelomu 60. a 70. let, kdy si život dobrovolně vzalo dvakrát víc lidí než vloni. V celé republice jich v roce 2010 bylo 1502.
Kuriózní případy v našem regionu

• Na Jičínsku se vloni muž rozhodl ukončit svůj život tak, že se nejprve pořezal na obou rukou a poté se postřelil. Takto těžce zraněný ještě vlezl do vany, kde byl již mrtvý nalezen rodinou.

• Na Náchodsku se muž oběsil na tažném laně, které si uvázal na zábradlí balkonu.

• Rozchod s přítelkyní a finanční problémy se rozhodl řešit muž ve středním věku z Náchodska tak, že pustil plyn z plynové trouby do svého bytu. Ještě před tím o svém plánu informoval SMS zprávou svoji kamarádku, která včas zalarmovala policii. To muži zachránilo život.

• Čtyřiadvacetiletá žena a 20letý muž byli nalezeni mrtví v autě v garáži u rodinného domu ve Chvaleticích na Pardubicku. Původní domněnka o sebevraždě otravou výfukovými plyny se nepotvrdila. Pár se v autě oddával milostným hrátkám a přitom se udusil.

• Pardubicemi otřásla vloni tragédie, kdy 43letý invalida narazil autem v plné rychlosti čelně do zdi zdejší věznice. Na přehledném úseku nebyla žádná brzdná dráha.

• Sedmatřicetiletý muž spáchal vloni v červenci sebevraždu nehodou v autě u Jaroměře. Několik hodin předtím napsal o svém úmyslu na internetovou sociální síť Facebook. Důvodem sebevraždy byl podle všeho rozchod s manželkou. Motorista vyjel z cesty, kde narazil do betonových sloupů mostu. Trosky automobilu byly rozmetány po celé šířce vozovky. Řidič byl silným nárazem do betonových sloupů vymrštěn a skončil mimo vozidlo.