„Zloděj z místnosti v prvním patře odcizil dva vystavené exponáty samopalů ruské a německé válečné výroby. Zástupce muzea vyčíslil škodu na téměř 43 tisíce korun,“ konstatoval tiskový mluvčí trutnovské policie Udo Ertner.

Na místo byli přivoláni kriminální policisté s technikem. Za krádež provedenou vloupáním a nedovolené ozbrojování hrozí pachateli trest odnětí svobody až na tři roky.

Jednalo se o ruský samopal PPŠ – 41 Špagin a německý Schmeisser MP 40. „Zbraně má muzeum ve sbírkách od sedmdesátých let. Podle informací, které máme, měly být oba samopaly znehodnoceny,“ vysvětlila ředitelka muzea Šárka Hulíková.

Zloději si počínali profesionálně. Vyšplhali po laně na kamennou bránu, kde se dostali na ochoz. Nejspíš pomocí štípacích kleští odstranili mříž, velkou sekerou, kterou nechali na místě, rozbili okno a vitrínu pod oknem. Do místnosti tak vůbec nevstoupili. Z vitríny odcizili pouze dva samopaly, nechali tu granáty a vyznamenání.

Královédvorské muzeum má zabezpečovací systém, který spustil alarm. Policie byla na místě do tří minut, ale na místě už nikoho nenašla. Zloději měli pravděpodobně v nedaleké ulici připravené auto, kterým odjeli. „Naše muzeum nemá příliš zbraní, proto je skutečná ztráta vyšší než ta nominální,“ doplnila ředitelka.

Podle všeho se jednalo o vytipovaný lup, protože v sousedních místnostech jsou podstatně cennější předměty. „Dosud jsme byli přesvědčeni, že máme muzeum dobře zabezpečené. Je pravda, že právě v této místnosti není kamera, tu máme právě u těch cenných sbírkových fondů,“ dodala Hulíková. Muzeum je umístěné nedaleko centra v bývalém barokním areálu Kohoutův dvůr.

Po pachateli nebo pachatelích a odcizených zbraních policisté intenzivně pátrají. „Policie žádá všechny občany, kteří by mohli ke krádeži uvést jakoukoliv informaci, ať to oznámí na nejbližším policejním oddělení nebo přímo na linku 158,“ dodal Ertner.