Letos policisté evidují v řadě míst větší počet vykradených rekreačních objektů než před rokem. Například na Královéhradecku vloni od ledna do konce listopadu zaznamenali čtyřiadvacet chalup, které navštívili zloději, letos jich bylo čtyřicet.

Na Chrudimsku se v okolí obce Třemošnice začaly množit případy vykradených rekreačních chat a chalup již od října. Poberta se tam zaměřil na chatové oblasti Lovětín a Starý Dvůr. Navštívil i několik chat v katastru obce Počátky a obce Seč–Bučina. Do chat se dostával oknem, které rozbil. Tímto způsobem vnikl do deseti rekreačních chat, které vždy celé prohledal a ukradl vše, na co přišel – elektrospotřebiče, nářadí i alkohol. Majitelům způsobil celkovou škodu téměř 62 tisíc korun, poničením objektů vznikla další škoda ve výši přes 14 tisíc korun. Dne 5. prosince se policistům podařilo zadržet pachatele, který skončil ve vazební věznici. Nyní ho čeká soud, kde může být potrestán až třemi lety vězení.

Na Trutnovsku se tento týden v noci z pondělí na úterý neznámý pachatel vloupal do rekreačního domku v obci Kohoutov. Odtud si odnesl televizor a satelitní přijímač. Lupem způsobil majiteli škodu přesahující 12 tisíc korun.

Nepříjemný zážitek čekal minulý pátek muže, který si na víkend přijel odpočinout. do své chalupy v obci Svojanov na Svitavsku. Dveře objektu byly násilně otevřeny a poškozeny. Uložená část věcí zmizela.

Jeden drzoun na Královéhradecku v době od 11. do 14. prosince vykradl v osadě Kováků v Bělči nad Orlicí celkem jedenáct rekreačních chatek. Majitelé po jeho nezvané návštěvě postrádají potraviny, elektroniku, oblečení a jiné věci za zhruba 25 tisíc korun. Poberta navíc poničením zařízení způsobil další škodu ve výši asi 17 tisíc korun.

Východočeští policisté v těchto dnech často vyrážejí na preventivní kontroly chatových oblastí. Doporučují majitelům objektů, aby zlodějům nedávali příležitost a chránili si své nemovitosti jak to nejlépe jde. Před zimou se vyplatí odvézt s chalup drahé věci a instalovat zabezpečovací zařízení.
Pokud chataři a chalupáři zjistí, že byli vykradeni, měli by ihned přivolat policii a nevstupovat do objektu, neboť by tam mohl být ještě pachatel. Ani by neměli uklízet po zlodějích. Vyplatí se mít objekt pojištěn a pořídit si ještě před krádeží fotodokumentaci cenných věcí a zapsat si výrobní čísla výrobků a nářadí pro pozdější jednání s pojišťovnou.