Na včerejší tiskové konferenci v Hradci Králové to uvedli představitelé východočeské policie a krajského státního zastupitelství.

K loupežnému přepadení došlo 10. listopadu. Historik muzea Jaroslav Prokop uvedený den čekal ohlášenou návštěvu junáků z Horních Počernic. Přišel však muž, který se představil jako vedoucí výpravy. Když mu zaměstnanec muzea začal vyplňovat hromadnou vstupenku, vytáhl plynovou pistoli, Prokopa svázal provazem a odtáhl ho do vedlejšího sálu.

Pak násilník v muzeu ukradl dva vzácné obrazy: Domek na Ille de Seine, který v roce 1934 namaloval Jan Zrzavý, a dílo Václava Špály Zátiší s ovocem z roku 1936. Lupič si z novobydžovského muzea odnesl také šest historických knih, z nichž některé pocházejí ze 16. století, dále 23 zlatých mincí a několik šperků. Odborníci odhadli hodnotu ukradených věcí na čtyři miliony korun.

Již tehdy přepadený historik Prokop tvrdil, že lupič musel mít komplice. To se potvrdilo. „Ze spáchání závažného trestného činu je důvodně podezřelý jako organizátor loupeže 42letý muž z Orlickoústecka a jako vykonavatel 40letý muž z Nymburska,“ uvedl včera náměstek krajské státní zástupkyně Pavel Hochmann.

Podle policejních vyšetřovatelů organizátor loupeže si najal pro trestný čin muže v tíživé finanční situaci. Odcizené předměty se pak oba snažili prodat buď sami, nebo prostřednictvím překupníků.

„Právě u nich jsme na různých místech České republiky většinu odcizených předmětů zajistili a zachránili tak vzácné věci velké historické ceny,“ řekl kriminalista Milan Šimek. Přitom nevyloučil, že exponáty mohly skončit v zahraničí, čemuž se naštěstí v poslední chvíli podařilo zabránit.

Kriminalista také uvedl, že do krádeže mohly být zapleteny i jiné osoby.

Východočeské policii se kromě pachatelů, kteří byli v minulosti již trestáni, podařilo zadržet větší část lupu: obrazy Jana Zrzavého a Václava Špály, čtyři historické knihy, 18 mincí a většinu drobných šperků. Všechny věci budou po znaleckém zkoumání vráceny Městskému muzeu v Novém Bydžově.

Oba zadržení muži dostali za prodané předměty jen několik desítek tisíc korun. V případě, že celková hodnota ukradených věcí bude nižší než čtyři miliony korun, hrozí jim trest odnětí svobody na pět až dvanáct let. Avšak přesáhne–li hodnota pětimilionovou částku, mohou za loupež strávit za mřížemi deset až patnáct let.