V našem regionu přibývá krádeží dopravních značek. Zejména na Jičínsku jsou řidiči ohroženi. Například koncem července zmizelo deset kompletních dopravních značek včetně upevňovacích patek u silnice mezi obcemi Rokytňany a Dětenice, další se ztratily z komunikace vedoucí z Kopidlna na Poděbrady. Sedmnáct cedulí a 14 úchytných patek odcizil neznámý pachatel podél silnice vedoucí z Mladějova do Sobotky.

Ničení pro zábavu

Dopravní značky ničí i vandalové. Třeba v Sokolské ulici v Rychnově nad Kněžnou nedávno jednu odmotovali místní mladíci a pak ji odhodili do zahrady domku. „Zvláště značky, které nějaký řidič při jízdě poškodí nebo porazí, se často stávají středem zájmu zlodějů,“ tvrdil ředitel Správy a údržby silnic Padubického kraje Miroslav Němec .
Zloděje a vandaly nezastaví ani to, že po jejich řádění se stávají nebezpečnými nechráněné železniční přejezdy, křižovatky, ale i další úseky silnic. Jejich správcům přibývají starosti s náhradou značek novými, což stojí nemalé finanční prostředky.
V poslední době se pachatelé krádeží zaměřují hlavně na hliníkové dopravní cedule, které se dají výhodně zpeněžit ve sběrnách. „Ukradené a zničené značky nyní nahrazujeme jen plechovými s pozinkovaným povrchem. Ty už tak zloděje nelákají,“ řekl Přemysl Noháček z královéhradecké krajské silniční správy.