Vše začalo krádeží dodávky Renault Master stojící na parkovišti v Kumburském Újezdu. Řidič vozu však zloděje přistihl a zavolal linku 158.

„Pachatel nasedl do černého volva, kterým přijel a v němž čekal řidič. Oba z místa velkou rychlostí odjeli směrem na Jičín,“ vysvětlila tisková mluvčí jičínských policistů Hana Klečalová.

Jenže v tu dobu už po nich pátrali policisté. Všechny hlídky v okolí se do hledání hříšníků zapojily. Až hlídka dopravní policie v Úlibicích vozidlo zaregistrovala a bez váhání se vydala za ním. Směrem na Jičíněves se pak strhla divoká honička. Volvo ve vysoké rychlosti předjíždělo ostatní automobily, v závěsu za ním jeli policisté se zapnutými majáky.

„I když dávali po celou dobu zvuková i světelná znamení k tomu, aby řidič zastavil, neučinil tak. Navíc během jízdy vyhazoval spolujezdec z okna auta různé věci,“ uvedla Klečalová.

Nebezpečná jízda v pátek odpoledne skončila až před Jičíněvsí, kde už na ně byli muži zákona z Kopidlna připraveni. Po rychlém zhodnocení situace požádali řidiče kamionu o spolupráci, a ten svým vozidlem zablokoval celou šířku silnice.

„Policista si uvědomil rizika související s barikádou menšími osobními vozy. V koloně aut požádal řidiče kamionu, aby popojel napříč silnicí,“ sdělil velitel kopidlenských policistů Miroslav Netík.

Pokusům o útěk však nebyl konec. Když oba lapkové viděli barikádu, chtěli ujet jinou cestou. To se jim ale nepodařilo a volvo skončilo v příkopu. Pokusili se alespoň utéct „po svých“. To už je ale měli policisté v poutech.

Jednalo se o třiatřicetiletého muže z Prahy a o rok staršího komplice z okresu Praha Východ.

Nakonec se ukázalo, že během okružní jízdy po celém Královéhradeckém kraji stihli vykrást několik vozů, čímž způsobili škodu přes sto tisíc korun.
Nyní jim hrozí až tři roky ve vězení.