Podle soudů jsou za chlapcovu smrt odpovědní jeho 31letá matka a její 43letý druh. Muž již dříve vypověděl, že hoch od narození  trpěl mnoha chorobami, mimo jiné epilepsií a dětskou mozkovou obrnou. „Měl sedmkrát denně záchvat," řekl muž. Chlapec byl prý také mentálně retardovaný, měl velké problémy se zažíváním, nechodil, nemluvil a lékaři mu nedokázali pomoci. „Vypadalo to, že nepromluví a celý život stráví na vozíčku," uvedl druh.

Rodiče se pak obrátili na léčitele. Vysazení inzulínu jim údajně doporučili odborníci na takzvanou iris diagnostiku, která se zabývá diagnózou zdravotního stavu podle obrazu duhovky oka. Rodičům slíbili, že za pět let odstraní 60 procent zdravotních problémů a že dítě bude mluvit.

Na jaře 2013 se chlapcův stav výrazně zhoršil, rodiče však nezavolali lékaře. Hoch po velkém utrpení zemřel v krutých bolestech při hyperglykemickém kómatu.

Krajský soud v Hradci Králové původně potrestal partnery 15 lety vězení za vraždu, po zásahu Vrchního soudu v Praze ale kvalifikaci změnil na těžké ublížení na zdraví a uložil jim deset let vězení. Vrchní soud pak v druhém odvolacím řízení trest ještě snížil na osm let pro oba.

Obhajoba tvrdila, že  partneři poskytovali nemocnému chlapci značnou péči a nechtěli mu vědomě ublížit. Podle NS šlo o nepřímý úmysl a partneři dobře věděli, jaké může mít jejich rozhodnutí následky.