Hrehor a další obžalovaní stáli před Krajským soudem v Hradci Králové už podruhé. Letos v létě senát udělil Hrehorovi sedmiletý trest, a nyní, když se případ vrátil od Vrchního soudu, hlavnímu obžalovanému ještě rok přibyl. Jeho spoluviníci vyvázli s podmíněnými tresty a pokutou.

Muži pěstovali marihuanu od roku 2013 do prosince loňského roku v objektech v Rané u Hlinska, Ostřešanech, Chmelíku a na dalších místech. V pěstírnách podle obžaloby používali speciální živné roztoky, zavlažovací zařízení, předřadníky, výbojková svítidla a ventilační potrubí vzduchotechniky s uhlíkovými filtry. Vypěstovanou drogu pak prodávali, zpravidla si účtovali 85 korun za gram, nebo ji měnili za různé věci.

KRIMINALISTÉ ZABAVILI VĚCI ZA MILIONY

Klec spadla v prosinci loňského roku, kdy muže zadržela policie. „Kriminalistům se také podařilo zajistit například finanční hotovost, dvě nemovitosti a další majetek v řádech milionů korun," informovala tehdy policejní mluvčí Markéta Janovská.

Krajský soud rozhodl o propadnutí rostlin, drahých pěstebních zařízení, hnojiv, přímotopů či pracovního nářadí.

Rozhodnutí se však dotklo i dalších věcí. Hrehor tak zřejmě přijde o motocykl Harley Davidson, mobilní telefony, notebook, vozy Iveco Daily a Land Rover, náramkové hodinky značky Omega, Hublot či Breintling, finanční hotovost, která činila statisíce korun, o zlaté šperky nebo o průmyslové vysavače.

BUĎ ZAPLATÍ POKUTU, NEBO PŮJDOU DO VĚZENÍ

Věci propadnou také dalšímu obžalovanému. Marek Matyáš, který za hlavního viníka označil Hrehora, sice od soudu odešel jen s podmíněným trestem, ale bude muset zaplatit pokutu ve výši 800 tisíc korun. „Obžalovanému se stanoví pro případ, že ve stanovené lhůtě peněžitý trest nevykoná, náhradní trest odnětí svobody v trvání dvou roků," rozhodli soudci.

Matyáš navíc přijde o nasušené a nabalíčkované konopí, tablet, televizor, tiskárnu a další věci.

Třetí obžalovaný má vedle podmíněného trestu na krku půlmilionovou pokutu. Pokud ji ve stanovené lhůtě nezaplatí, hrozí mu rok a půl vězení. Soud také určil, že muži propadne vůz Renault Trafic, mobilní telefon a samozřejmě i sušená marihuana, kterou u něj policie našla.

Rozsudek zatím nenabyl právní moci, protože Hrehor se proti němu na místě odvolal. Zbylí obžalovaní se práva na odvolání vzdali a státní zástupce si ponechal lhůtu.

(zr)