„Byli to takoví rozverní mladí hoši," říká jen pár metrů od místa, kde v neděli vyhasl život šestadvacetiletého Poláka, postarší 
žena.

Když posléze z domu vykoukne na ulici, kde tragédii připomíná už jen povalující se kus policejní pásky, nemá daleko k slzám. „Před očima mám stále ty jejich rozesmáté obličeje, když sedávali v okně a pokuřovali," dodává žena, která za dobu, kdy osmičlenná polská pracovní četa obývala pokoje vzdálené jen několik metrů od její ložnice, s nimi nezažila žádné nepříjemné situace.

„Jak říkám, byli to takoví hodní kluci. Ani hádat se jsem je nikdy neslyšela. To, co se stalo, je obrovská tragédie," pokračuje žena, která za osudovými ranami nožem vidí alkoholový zkrat. I jím si nedělní dopoledne spojené s policejními manévry vysvětluje novobydžovský místostarosta Bohumil Orel. „Asi toho vypili víc, než je zdrávo, ale to je jen můj odhad. Na druhou stranu jsme tu s Poláky neměli nikdy problém. To spíš s Rumuny, kteří tu občas zásluhou přemíry alkoholu nějaký čurbes udělali. Ale ty časy jsou už dávno pryč," dodává druhý muž bydžovské radnice s tím, že opilecké nepokoje skončily v době, kdy si vedení města pozvalo na kobereček zástupce firem, které zahraniční pracovníky zaměstnávají. „Od té doby byl relativní klid. No a teď tohle. Pokud má paměť někam sahá, tak vraždu jsme tu dlouho neměli. Počítám, že naposledy tady k mordu došlo před několika desítkami let," vzpomíná Bohumil Orel a sahá po telefonu, aby si dal do vražedné skládanky další dílek. Ovšem bez úspěchu. Policie zatím celou kauzu drží pevně pod pokličkou. Do světa vypouští jen strohé zprávy. Nikdo tak zatím ani neví, kde Poláci v Novém Bydžově pracovali.

„Pokud já vím, tak pracovali v nějaké firmě v Zábědově. Ale v jaké, to vám neřeknu," dává nám „utajovanou" informaci jedna ze sousedek mladých Poláků, kteří si po práci z ubytovny odskakovali na pivo do několik kroků vzdáleného nonstop podniku Stararena. „Jo, chodili sem často. Ale nepamatuji si, že by tu byl kdy nějaký problém. Dali si několik piv, připojili se na wifinu a šli domů," dostáváme informaci od servírky, která v (osudovou) sobotu měla dopolední směnu.

„Ten den se tu taky stavili, tedy jen dva z té party. I tehdy si dali jen dvě piva a někam odešli. A že by mezi sebou měli nějaké konflikty? To ne, vypadali úplně v pohodě. Ale ani já nevím, jestli tady seděla pozdější oběť. To zjistíme časem. I my tu jsme jak na trní a čekáme, co se z toho všech vyvrbí." dodala servírka. A nemusela čekat dlouho. Již v odpoledních hodinách vydala policie zprávu, že pachatele zadržela. „V průběhu dnešního odpoledne vyšetřovatel zahájil v souvislosti s nedělní vraždou v Novém Bydžově trestní stíhání dvou mužů polské státní příslušnosti," uvedla tisková mluvčí krajských policistů Ivana Ježková s tím, že hlavní podezřelý třicetiletý Polák bodl svého o čtyři roky mladšího druha po předchozí hádce.

Celou noc krajští kriminalisté rozplétali klubko posledních chvil šestadvacetiletého Poláka, jehož tělo objevili v neděli ráno před dveřmi ubytovny v Novém Bydžově.

Dva obvinění, 
jedna zbraň

Z ní si posléze odvezli i sedm podezřelých. Intuice, že mezi krajany mrtvého muže naleznou i jeho vraha, se následně potvrdila. „V odpoledních hodinách jsme obvinili třicetiletého muže  ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Za toto jednání mu nyní hrozí až osmnáctileté vězení," řekla krajská policejní mluvčí Ivana Ježková s tím, že to nebylo jediné obvinění, které v pondělí se zločinem padlo. Kromě třicetiletého muže totiž policie obvinila i jeho jednačtyřicetiletého kamaráda. A to z nadržování, kde na tento čin pamatuje trestní sazba 
až čtyřletým pobytem za mřížemi.

V průběhu výslechů postupně vyplulo na povrch, co se osudové noci stalo. Podle všeho došlo mezi obětí a pozdějším vrahem uvnitř bytu k hádce, která vyústila ve fyzické napadení nožem a vážným bodnořezným poraněním mladšího muže.

„Obviněný muž poté těžce zraněného krajana vystrkal za dveře a na chodbě domu ho bez pomoci nechal umřít," informovala policejní mluvčí a dodala, že útočník posléze oběti vložil do ruky nůž se čtrnácticentimetrovou čepelí. To z důvodu, aby zakryl své předchozí jednání. V tu chvíli nezahálel ani jeho jednačtyřicetiletý kamarád, jenž celé tragické události přihlížel.

„Ten obviněnému muži pomáhal uklidit a v bytě setřít veškeré stopy. Kriminalisté také zjistili, že se snažil ovlivňovat ostatní zadržené, aby nevypovídali v neprospěch útočníka," dodala policejní mluvčí s tím, že vyšetřovatel pro oba obviněné požaduje vazební stíhání.