Již v prosinci loňského roku tentýž soud poslal obžalovaného Patrika Vacha na třináct let do vězení se zvýšenou ostrahou a jeho spoluobžalovanému Josefu Potočkovi vyměřil trest o půl roku kratší. Pouze s dvouletým odnětím svobody podmínečně odloženým na zkušební dobu tří let tehdy ze soudní síně odešel Martin Huňak. Podle verdiktu senátu se muži společně dopustili několika trestných činů, z nichž nejzávažnější bylo obecné ohrožení ve stadiu pokusu.

Zatímco Huňak trest ihned přijal, Vach a Potoček se proti prosincovému rozhodnutí hradeckého soudu odvolali. Vrchní soud letos v březnu rozsudek zrušil a vrátil do Hradce k dalšímu projednání. Podle něho není jasné, kolik lidí mohl granát usmrtit nebo zranit. Vrchní soud také uvedl, že není jasné, jak dospěl hradecký soud k tomu, že obžalovaní chtěli někoho usmrtit.

Nové hlavní líčení začalo ve středu, kdy senát vyslechl znovu nejen obžalované Patrika Vacha a Josefa Potočka, ale i soudního znalce a několik svědků konfliktu.

Podle obžaloby se muži trestných činů dopustili 14. dubna loňského roku ve Smiřicích. V prostoru před zdejšími domky v Cukrovarnické ulici nejdříve křičeli a vyhrožovali obyvatelům, aby jim prozradili, kde bydlí jedna romská rodina.

Patrik Vach vytáhl z kapsy kalhot funkční obranný granát jugoslávské výroby a dvěma lidem vyhrožoval, že jim granát strčí do zadku. „Bouchnete a vyletíte jako raketa, uvidíte, jaké tady bude peklo,“ stojí v prosincovém rozsudku krajského soudu.

Vach poté měl hodit granát Potočkovi a následně oba společně bez svolení vniknout do domu jednoho nájemce. I jemu vyhrožovali, že ho vypálí s celou rodinou, přičemž obžalovaný Potoček stále držel v ruce granát.

K explozi naštěstí nedošlo

Když obžalovaní domek opustili, do společného dvora přijelo osobní vozidlo. Z něho vystoupili čtyři Romové, kteří napadli Huňaka a Vacha. Ten vyzval Potočka, aby granát odjistil a hodil jím. Podle státní zástupkyně tak Potoček skutečně učinil a hodil granát do prostoru nacházejícího se naproti domku, do oploceného místa určeného pro hospodářská zvířata, a to se slovy: „Hodil jsem granát, utíkejte.“

V tu chvíli se na místě nacházelo nejméně sedm lidí, mezi nimiž byly i nezletilé děti. Dnes soudní znalec znovu uvedl, že obranný granát byl funkční. Podle něho v případě exploze mohly střepiny odletět až do vzdálenosti 30 metrů. „Nejohroženější by po výbuchu byl poloměr zhruba patnácti metrů od místa exploze,“ uvedl znalec. Granát naštěstí nevybuchl, protože Potoček neodjistil dopravní pojistku, zajišťující vrhovou pojistku.

Krajský soud ve středu nový rozsudek nad Patrikem Vachem a Josefem Potočkem nevynesl. Podle předsedy senátu Jiřího Vacka by se tak mělo stát v polovině června, na kdy bylo hlavní líčení odročeno.