Do Hradce se skupina vrátila takřka na den přesně po půl roce. Zdejší soud totiž 22. února letošního roku poslal na několik let za mříže. Toto rozhodnutí ale někteří odsouzení napadli u pražského vrchního soudu, který celý případ vrátil do Hradce k dopracování.

Žáby na prameni

A co se vlastně mělo stát? V letech 2003 až 2007 měl gang pojistnými podvody na východě Čech i fingováním odcizení motorových vozidel na Slovensku způsobit škodu přesahující pět milionů korun. Přitom další škoda, ve výši asi 1,6 milionu korun, hrozila.

Libor Stryka, hlava celého gangu, si v únoru vyslechl verdikt sedmi a půl roku natvrdo ve věznici s dozorem. Deset jeho usvědčených kumpánů dostalo tresty mnohem nižší, od jednoho do tří let vězení, část z nich ovšem vyvázla jen s podmínkou.

U dalších sedmi obžalovaných soud upustil od potrestání, zbytek byl dokonce zproštěn viny.

Případem se krajský soud zabýval již od června roku 2008. Sám Stryka obvinění od počátku odmítal. „Nic o tom nevím, nic jsem nezařizoval, žádné peníze jsem neobdržel,“ říkal Stryka jako přes kopírák v soudní síni pokaždé, když se vyjadřoval k jednotlivým případům pojistných podvodů. „Mé obvinění je na základě lživých výpovědí mých spoluobžalovaných. Je to asi jejich taktika.“

Hlavními obžalovanými vedle Stryky byli Tomáš Polívka, Jaroslav Blažek a Vladimír Akrman.

Ti na pardubických pracovištích a kontaktních místech pojišťoven Alianz, České spořitelny a Kooperativa měli uzavírat smlouvy o havarijním pojištění vozidel i o placení pojistného. Pak sami nebo s dalšími obžalovanými osobami měli zinscenovat fingované dopravní nehody jako škodní událost.

„Celková škoda, která vznikla pojišťovnám vyplacením pojistného, přesahuje pět milionů korun. Výplatu zhruba milionu šesti set tisíc korun pojišťovny neuskutečnily, protože trestná činnost vyšla najevo,“ řekl už dříve státní zástupce Milan Šimek.

Například v červenci 2003 Alianz pojišťovna vyplatila majitelce auta téměř 253 tisíc korun. Tato škoda měla být způsobena při dopravní nehodě mezi obcemi Slatiňany a Trpišov na Chrudimsku. Zde se střetl seat, který řídil Libor Stryka, s fordem, za jehož volantem seděla jedna z obžalovaných, Štěpánka Čiháková, jež srážku měla zavinit.

Až později pojišťovna zjistila, že nahlášený rozsah poškození vozidel nemohl při nehodě vzniknout. (Petr Vaňous)