Lidské hyeny se nezastaví před ničím, snaží se vymámit peníze ze seniorů, kteří se jejich útokům brání jen těžko. Podezřelý telefonát přijalo v posledních dnech hned několik hradeckých seniorů. Volající se jim do telefonu představil jako vnuk.

Mluvil nezřetelně a omlouval to tím, že je nachlazený a má chrapot. Seniory žádal, pod různými záminkami, o finanční hotovost. Tvrdil například, že potřebuje peníze na odtah vozidla, notáře či lékaře.

„Je překvapující, co všechno jsou schopni tito podvodníci vymyslet. Jejich příběhy a herecké výkony leckdy konkurují hollywoodským příběhům. Své oběti si často vytipují v telefonním seznamu, vyhledají starší křestní jména a na číslo pak zavolají," popsala praktiky podvodníků mluvčí městské policie Eva Kněžourová.

Ačkoliv se může zdát nepravděpodobné, že na takovou návnadu někdo skočí, tyto případy jsou poměrně časté. Pachatelé mají vše pečlivě promyšlené, vědí, co seniory zajímá a čemu jen těžce odolávají. Využívají jejich bezbrannosti a často těží z faktu, že jsou starší lidé důvěřiví, pohostinní a méně informovaní.

Ne všichni senioři „naletí" podvodníkům, bohužel je však stále hodně takových, kteří se stanou jejich obětí. V pondělí odpoledne se do bytu sedmaosmdesátileté seniorky vloudil, pod záminkou, že je její vnuk, mladý muž. Žena, která svého příbuzného neviděla více jak patnáct let, mu uvěřila. Pustila ho do bytu a přišla o šest tisíc korun. Svou chybu si uvědomila až ve chvíli, kdy ji mladý muž uzamkl v bytě a odešel. O pomoc pak volala otevřeným oknem.