Podvodné SMS zprávy přicházejí na mobily Čechům stále častěji a výjimkou není ani rychnovský okres.
„Za tento rok jsme zaevidovali již sedm takových případů. Řešíme je jako přestupek proti majetku," prozrazuje mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.

Prosí o přeposlání

Škoda, kterou pachatelé způsobili tímto podvodným vylákáním peněz, se prý pohybuje od tisíce do dvou a půl tisíce korun.
Podvodné „esemesky" fungují na velmi jednoduchém principu, oklamat však dokázaly už řadu lidí.
Ve zprávě je prosba o přeposlání kódu, který si měl člověk, jenž ji vytvořil, na telefonní číslo poškozeného omylem poslat.

Podvodníci do kolonky na internetové stránce napíšou vyhlédnuté telefonní číslo a nechají na ně poslat potvrzovací kód. Ten využijí například při dobíjení kreditu.
Když jim zprávu nic netušící lidé přepošlou, dosáhnou svého cíle.

„Velice se omlouvám, ale omylem jsem si k vám poslala svůj přístupový kód. Byl byste tak hodný a poslal mi ho zpět? Děkuji Horáková." Taková „esemeska" přišla před nedávnem Pavlu Jablonskému z Doudleb nad Orlicí.

Zpráva podle něj zněla důvěryhodně a podvodníci byli slušní.
„Přišlo mi to však dost divné, takže jsem se naštěstí nachytat nenechal," popisuje. Neváhal a rychle zavolal na linku svého mobilního operátora.

Tam mu řekli, ať žádnou zprávu nepřeposílá a upozornili ho na skutečnost, že se jedná o podvod.
„To číslo mě ještě několikrát prozvánělo. Operátorka mi sdělila, že nejsem jediný, koho zkusili takhle okrást a že mnoho lidí na to podvodníkům skočilo. Je to hrozné," rozčiluje se.

Je to novinka

Vylákání kódu „esemeskou" je novinkou, kterou podvodníci začali používat teprve nedávno.
„Tuto formu trestné činnosti jsme zaznamenali v posledních měsících, dříve nikoliv," říká policejní mluvčí.
A apeluje na všechny, kterým zpráva s podobnou prosbou přijde na mobilní telefon: „Důrazně upozorňujeme, aby lidé na tyto SMS nereagovali."

S Alenou Kacálkovou souhlasí i mluvčí jedné z největších telekomunikačních společností na českém trhu.
„V SMS s kódem je jasně napsáno, že jde o soukromé údaje, které jsou určeny pouze příjemci. Pokud údaje zákazník předá dál, je to stejné, jako by někomu půjčil platební kartu a řekl k ní PIN," říká Lukáš Hrabal.

Ačkoli v okrese policisté řeší zatím sedm případů, kdy lidé zprávu přeposlali a museli za to zaplatit několik tisícovek, okradených  může přibývat.

Informovanost je tedy důležitá. Čím dál více lidí chodí také na policii nahlásit, že jim podezřelá „esemeska" přišla.

„V některých případech lidé už o problému slyšeli a na tyto zprávy nereagují. Sami se policistů ptají, zda o těchto praktikách vědí," prozrazuje policejní mluvčí Alena Kacálková.

Využívají dobroty

Podle ní přišli v minulém týdnu na služebnu nahlásit podvodné esemesky čtyři lidi.
Pavel Jablonský, kterému přišla taková zpráva před měsícem, na policii však nešel.
„Rozčílilo mě to, ale dál jsem věc neřešil," krčí rameny. Varoval však všechny známé a taky svou matku.

„Určitě by byla schopná jim zprávu přeposlat. Senioři jsou důvěřiví. Nechápu, jak může být někdo taková hyena a využívat dobroty lidí," svěřuje se.
Podle něj se za chvíli bude každý bát udělat pro druhého laskavost.

Barbora Zemanová