Prostřednictvím mobilní aplikace na on-line rezervaci ubytování si žena měla v polovině ledna tohoto roku objednat pobyt v jednom z dubajských hotelů. Koncem ledna ji měla kontaktovat přes aplikaci WhatsApp „manažerka“ daného hotelu, která se prokázala rezervačním číslem objednávky, celkovou částkou a přesným termínem pobytu. S poškozenou tato manažerka komunikovala anglicky a řešila s ní věci týkající se ubytování. Následně se jí ozvala s tím, že je problém s verifikací platební karty a ženu vyzvala k jejímu ověření. Poškozené zaslala odkaz, na který žena klikla a zobrazila se stránka, která byla věrohodná, vizuálně totožná, jako u „originální“ aplikace a zadala požadované informace k platební kartě. Následně ženě z Jičínska začaly chodit verifikace pro ověření transakcí pomocí smart klíče, které bohužel potvrdila a přišla tak o téměř 50 tisíc korun.

Podvody na internetu. Ilustrační foto.
Podvodníci vysávají peníze novým trikem: Dávku posíláme, stačí napsat heslo účtu

"Jičínští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a přečinů neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací a podvod. V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí dosud neznámému pachateli až osmi letý trest odnětí svobody," informovala policejní mluvčí Eliška Pospíšilová .

Policisté tímto upozorňují na další způsob podvodného jednání. Krádež identity patří do podvodných jednání včetně využití různých technik tzv. phishing = podvodná technika využívána k získávání číselných údajů, hesla, čísla kreditní karty… Pachatel většinou předstírá, že je přítel ze sociálních sítí, online platebních portálů, pracovník banky, zákazník, prodejce, apod.

"Při komunikaci na internetu buďte obezřetní a nesdělujete žádné osobní údaje, čísla mobilních telefonů, potvrzovací kódy ani čísla účtů nebo platebních karet," důrazně radí policejní mluvčí.

Ilustrační foto.
Ženy z Jičínska podvedl internetový zloděj, přišly o více jak 23 tisíc korun