Na radu léčitelů, kteří to však odmítali, přestali dávat šestiletému synkovi inzulin. Prý jim přírodní „lékaři" řekli, že cukrovku nemá.

O cukrovce věděli od roku 2012, přesto po nějakém čase přestali Jana H. a její druh Ivan D. chlapci lék podávat. Dítě v dubnu 2013 zemřelo.

„Po krutých bolestech," řekla státní zástupkyně Lucie Žabková. Proto byli rodiče nejprve hradeckým krajským soudem posláni za vraždu na patnáct let do vězení, ale po dvou odvoláních dosáhli snížení trest. Vrchní soud vyřkl 
v tomto týdnu definitivní verdikt: osm let.

Ani tato instance neuvěřila, že chlapec zemřel jen kvůli omylu. Důkazem proto tuto verzi je totiž fakt, že se u rodičů našel zfalšovaný deník, do nějž byly zanášeny dávky inzulinu.

„Na bolesti břicha, na něž obžalovanými nebylo ani jedenkrát reagováno přivoláním lékařské pomoci a které úmyslně před lékaři tajili a kontaktu s nimi se vyhýbali," řekla Žabková.

Chlapec byl vážně nemocný, trpěl také dětskou mozkovou obrnou či epilepsií. Rodiče prý již nevěřili lékařům, a proto hledali alternativní způsoby léčby. Vysazení inzulínu jim údajně doporučili odborníci na takzvanou iris diagnostiku, která se zabývá diagnózou zdravotního stavu podle obrazu duhovky oka.

„Kdybychom věděli, že by se mu mohlo něco stát, tak bychom to nedělali, chtěli jsme pro dítě to nejlepší. Teď je jasné, že jsme udělali velkou chybu," řekl Ivan D.

„S chlapcem u nás byli kvůli léčbě epilepsie a pomočování. My cukrovku ani neléčíme a vysazení inzulinu bychom jim už vůbec nedoporučili," prohlásil léčitel z Pardubic.

Soud k tomuto sporu příliš nepřihlížel, hlavním argumentem bylo, že chlapec prostě  léky nedostával.

„Syna jsem milovala, rozhodně to nebyla vražda, udělala jsem pro něj maximum," hájila se žena.