Na sedm let ve věznici s ostrahou byl odsouzen Martin Prokeš, který by si mohl pořídit živnostenský list v oboru krádeže aut nebo vloupaček do nich. Ukradl jich možná až čtyřicet, dokázáno mu jich bylo jen pár.

Jeho komplic Josef Polgár, který mu jako pomocná ruka pomáhal odcizená auta legalizovat, vyfasoval od Krajského soudu v Hradci Králové čtyřletou podmínku  a zákaz řízení motorových vozidel na dva a půl roku.

Oba verdikty jsou nepravomocné. Obžalovaní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, stejně jako státní zástupce.

Hlava tandemu Prokeš byl neuvěřitelným lapkou. Auta kradl v době, kdy si ještě odpykával pětiletou podmínku – rovněž za krádeže – uloženou v roce 2011 Okresním soudem v Jičíně. Evidentně mu podmínka nestačila.

Jak vůbec auta tipoval? Obcházel ulice a když viděl lákavý lup, vyfotil si ho. Pak snímek auta přetáhl z telefonu do počítače. Tak vznikala databáze, podle které měl devětatřicetiletý Prokeš vozy krást. Další vozy jen vykrádal. Bral z nich například navigace, ale také další věci. Zjednodušeně: Co v nich našel.

Jeho kumpán Polgár mu podle obžaloby pomáhal některé vozy rozebrat na díly. V Hradci Králové měl k tomuto účelu pronajatou garáž.

„Dával jsem mu za to pětadvacet tisíc," řekl Prokeš při výpovědi.

Prokešovi hrozil až desetiletý žalář, Polgárovi o čtyři roky kratší postih.

„Vozidla jsem tipoval já. Fotky jsme měli v notebooku, a proto jsme měli přehled o vhodných autech k odcizení. Polgár vozidlo odcizil tak, že přehrál jeho software. Já jsem hlídal, případně jsem měnil registrační značky. Ty staré jsme pak vyhodili. Měli jsme vysílačky, já jsem jel před ním v mém autě a sledoval jsem, jestli někde nestojí policie,"  prohlásil Prokeš u soudu.

Podle soudu však Polgár žádné auto neukradl, pouze se provinil legalizací výnosů z trestné činnosti.

Polgár zase tvrdil, že Prokešovi (mimochodem muži, který užíval pervitin, což potvrdilo několik lidí) pouze pomáhal vyklidit garáž v Roudnici, kde měl právě rozebírat kradené vozy.  „Viděl jsem, že tam má auta bez značek. Všude se válely náhradní díly. Ale já jsem nikdy žádné díly neprodával," ujišťoval.

„Polgár byl pro Prokeše jen hloupý dělník. Ani mu nedával žádné peníze, a ten se před ním chtěl jen ukázat," podotkla svědkyně.