Osmadvacetiletý muž z Ukrajiny přicestoval do Česka v roce 2007 s pracovním vízem na jeden rok. „Po dalším ročním prodloužení již ale nesehnal ubytování, a vízum mu tedy nebylo prodlouženo. Od té doby zde pobýval nelegálně," sdělila policejní mluvčí Ivana Ježková.  Muž byl v roce 2009 z ČR na tři roky vyhoštěn, ale neodcestoval a dál se nechal zaměstnávat. Protože  věděl, že mu hrozí problémy, rozhodl se, že si pořídí padělané doklady některého ze států Evropské unie.

„Za 1500 euro mu známý přivezl z dosud nezjištěného místa padělaný občanský a řidičský průkaz státního příslušníka Rumunska. Na základě těchto padělaných dokladů si ve zdravotní pojišťovně nechal vystavit i zdravotní kartu, aby měl podle svých slov všechny doklady v pořádku," uvedla  Ivana Ježková. Dodala, že cizinec dal vyrobit falešné doklady i pro přítelkyni. Policisté muže zadrželi a obvinili ho z padělání a pozměnění veřejné listiny. Na soud čeká v policejní cele.

„V krátkém časovém období se jedná již o druhý případ," upozornila mluvčí. V červenci  totiž cizinecká policie zadržela 52letého  Ukrajince, který byl odhalen v hradecké nemocnici. Zdravotníkům se totiž nezdál rok narození uvedený na kartě pojištěnce. Cizinec přiznal, že kartu našel, ale tvrdil, že jeho slovenský občanský průkaz je pravý.

Policisté však brzy zjistili, že se i v tomto případě jedná o padělek. Muž jim pak předložil ještě cestovní doklad s vyměněnou fotografií a přiznal, že za padělky zaplatil 25 tisíc korun.

Cizinec byl ve zkráceném trestním řízení odsouzen k trestu vyhoštění na dobu pěti let.