Rostliny „na krém"

Podle obžaloby si osmadvacetiletý Van Huy Dinh loni v únoru pronajal ve městě pod falešným jménem místnost a sklep a v pražské tržnici Sapa si na obsluhu pěstírny sjednal svého krajana. Sedmatřicetiletý Viet Thai Ho od něj dostal klíče od domu a pokyny k pěstování. Pak ho mladší Vietnamec už jen jezdil kontrolovat.

Když je na začátku dubna zatkla policie, zjistila, že pěstovali vysoce prošlechtěný kultivar konopí s vysokým obsahem kanabinoidních látek. Z rostlin, které byly v pěstírně nalezeny, by bylo možné získat  více než 75 kilogramů marihuany.

Muži se sice k vině přiznali, ale jen částečně.  Starší vypověděl, že práci přijal pod příslibem asi 15 tisíc korun, nedostal však nic.  Nevěděl prý, že jde o marihuanu,  bylo mu řečeno, že jsou to rostliny, z nichž se bude dělat krém. Soud s pláčem prosil o mírný trest.

Mladší prohlásil, že prostory najal pro jiného Vietnamce, který si tam chtěl zřídit sklad oděvů. O rostlinách prý nevěděl a na kontrolu tam nejezdil.  Jeho obhájce navrhl soudu, aby muže zprostil obžaloby.

Věděli, co pěstují

Podle státního zástupce však oba obžalovaní věděli, že se dopouštějí trestné činnosti. „Věděli, že není důvod pěstovat normální hospodářské rostliny tímto skrytým způsobem," upozornil žalobce.

Soudci rozhodli, že muži jsou vinni, uvedli však, že u mladšího se nepodařilo prokázat, že by vše organizoval, jak tvrdila obžaloba. Podle předsedy senátu muž nestál na vrcholu, byl jen součástí vietnamského soukolí, které se v Česku na tuto činnost soustřeďuje. „Skutečné organizátory není v našich silách zjistit," řekl soudce.

Podotkl, že senát udělil mužům mírný trest, protože jejich podíl na trestné činnosti nebyl příliš  výrazný, navíc se  jim drogu nepodařilo vyrobit.

Muži rozsudek přijali, státní zástupce si ponechal lhůtu.