V Chlumci nad Cidlinou napadla po bujaré alkoholové pitce 34letá žena svého 45letého přítele. Ten skončil s vážnými bodnořeznými poraněními v nemocnici. „Nožem s čepelí dlouhou 17 cm mu zasadila několik bodnořezných ran, z nichž nejzávažnější bylo bodnutí do oblasti hrudníku v blízkosti srdce. Dle vyjádření lékaře se jednalo o zranění přímo ohrožující život. Žena byla obviněná z pokusu vraždy a skončila ve vazbě," uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková. Muž i žena bydleli ve společném bytě. Osudný večer –  tento pátek – v baru popíjeli alkohol, ostatně jako většinou o víkendu.

„Když žena chtěla pravděpodobně ještě pokračovat v konzumaci alkoholu, strhla se mezi nimi v baru vzájemná potyčka, která pokračovala i v bytě po příchodu domů. Operační důstojník přijal na tísňovou linku 158 volání od sousedů z domu, kde k násilí došlo, že slyší křik a zároveň také volání přímo od poškozeného, který si o pomoc zavolal sám. V té době na hlídku čekal již před domem," dodala mluvčí. Muž byl ihned transportován do hradecké fakultní nemocnice.

Policisté ženě naměřili v dechu 2,15 promile, zatkli ji a odvezli do vazby. Za pokus vraždy jí hrozí 18 let vězení.

O tom, co se doma během řádění ženy dělo, vypovídá i podlaha na chodbě bytu zbrocená krví.

Případů, kdy žena fyzicky napadne muže, je mnohem méně nežli obráceně. Rozšířenější však je psychické týrání a ponižování jako domácího násilí ze strany žen. Muži však o těchto věcech nechtějí mluvit, proto se o tomto domácím násilí moc neví. Obávají se, že jim policie a sociální pracovníci neuvěří, bojí se výsměchu kamarádů a nepochopení lidí z nejbližšího okolí. Mezi oběťmi domácího násilí, které se obracejí na různé organizace zaměřené na pomoc těmto lidem, tvoří muži jen tři až sedm procent.

Obětem domácího násilí a dalších trestných činů začala letos sloužit nová linka pomoci s číslem 116 006. V provozu je nonstop a je bezplatná. Na číslo se může současně dovolat až šest lidí.

Letošní případy domácího násilí
• 53letý muž s 3,08 promilemi v krvi vyhrožoval v obci u Chrasti na Chrudimsku své družce, že jí ublíží. Policisté ho převezli na záchytku, při vyšetřování však zjistili, že ženu týrá už několik let, několikrát ji i přímo napadl.

• Na Přeloučsku kopl 24letý muž svou o dva roky starší ženu do hýždí. Ten samý den v Pardubicích napadl před zraky syna 43letý muž svou manželku a přetrhl jí řetízek

• Na Náchodsku vyhrožoval zabitím své družce a mlátil ji 45letý muž. Vždy to bylo v opilosti a družka se ho bála, neboť kvůli své agresivitě vůči ženám byl donedávna ve vězení. Tam si odpykával trest za nebezpečné vyhrožování vůči expřítelkyni.

• 63letý muž zakazoval své o rok mladší ženě dívat se z okna, nemohla bez jeho svolení odejít z bytu a nesměla se koukat na televizi, když ji sledoval on. Trestal ji za „špatně umyté nádobí" dalšími zákazy a daleko nešel ani pro ránu.