Aspoň částečně na nějakou dobu ochromil život na deseti místech po celém Česku. Epicentrem jeho činnosti se však stal Hradec Králové. Ve východočeské metropoli si také jedenačtyřicetiletý invalida ve čtvrtek vyslechl, z čeho je obviněn.

A byl zde také umístěn 
do vazby…

„Jde o zdravotně hendikepovaného muže, který se v průběhu výslechů k činu nakonec plně doznal. Jako motiv svého jednání uvedl, že chtěl na sebe tímto způsobem upoutat pozornost společnosti," řekla tisková mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková

„Jedná se o muže, který
v minulosti neměl do této chvíle nikdy žádný problém se zákonem. Bezprostředně po svém obvinění byl zkoumán psychiatrem, další nařízená zkoumání z dalších zdravotnických odvětví bude ještě muset absolvovat," dodala mluvčí.

Invalida začal s výhružnými telefonáty kolem deváté hodiny dopoledne. Mluvil o tom, kde přesně budou bomby umístěny, oznámil také, kdy mají explodovat. Výbuchy se měly udát v Praze, v Plzni, Jičíně, Poděbradech, Mladé Boleslavi a Pardubicích.

Jeho terčem se staly úřady, školy, firmy a také vlaková nádraží. V žádné z budov se však bomba nakonec nenacházela.

Už přibližně pět hodin po začátku akce policisté „telefonistu" zadrželi.

Vloni se řešilo 214 případů
Jak je časté vyhrožování bombovým útokem 
v Česku? Policie se vloni zabývala 214 případy podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy. Objasnila jich 120.

„Vzhledem k tomu, že muž takto označil více než desítku objektů v šesti městech po celé České republice, musely být po těchto telefonátech evakuovány stovky osob, které musely okamžitě opustit „ohrožené" budovy a evakuovány byly i osoby z bezprostředního okolí. Další osoby byly omezeny při cestování a musely vyčkat na svůj vlakový či autobusový spoj, a to až do ukončení bezpečnostních prohlídek," popsala dění Ježková.

Například v Praze nezastavovalo v průběhu kontroly hlavního nádraží metro.

Na místech pak zasahovaly desítky policistů, hasičů, záchranářů i strážníků. Proto je logické, že se škody vyšplhají do milionů korun.

Kolik to bude? To zatím není jasné, ale i na definitivní sumě bude záležet, zda se hrozba vězení pro jednačtyřicetiletého muže na vozíku ještě nezvýší.

„Muži v současné době za trestný čin šíření poplašné zprávy hrozí v případě odsouzení až pětileté vězení. Pokud by se škoda vyšplhala nad 5 milionů korun, hrozil by mu trest až osmiletý," objasnila mluvčí.