Jeho obžaloba je napsaná rukou. Samá velká písmena, mírně nečitelný rukopis.

Jedna věc je však jasná, tento muž požaduje obří odškodnění za údajné ústrky, které měl zažít v roce 2006, kdy byl ve vězení ve Valdicích na Jičínsku. Žaluje tři instituce – a celkem si nárokuje ne zrovna zanedbatelnou sumu. Jde mu o 11 milionů korun.„Žalobce se žalobou na ochranu osobnosti domáhal po prvním, druhém a třetím žalovaném písemné omluvy za přímou diskriminaci, šikanu a obtěžování, kterému měl být vystaven," vysvětluje Iva Matušková, mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové.

Ten začal případ muže projednávat včera.

Ale vezměme to popořadě. Žalobce totiž chce odškodné zaprvé od vězeňské služby, zadruhé od dvou firem, v nichž měl prý zažít nepěkné a nepříjemné způsoby. Od vězeňské služby požaduje 6 milionů korun. „A to
v souvislosti s neoprávněným zásahem do jeho práv na ochranu důstojnosti zaměstnance během jeho zařazení do práce, za současné absence sepsání pracovní smlouvy o vzniku pracovněprávního vztahu," říká mluvčí.

V tomto případu však již byla žaloba před časem pravomocně zamítnuta.

Poté muž žaluje dvě firmy, první o 1,5 milionu, druhou o tři a půl. Jak vysvětluje své nároky v těchto případech? Jsou z titulu „neoprávněného zásahu do práv na ochranu důstojnosti zaměstnance, porušování práv a povinností vyplývajících z rovného zacházení, diskriminaci a ponižování lidské důstojnosti zaměstnance."