Krajské město se jako třetí v republice připojilo k Centrálnímu registru jízdních kol (CEREK). Nový systém, který tu funguje už téměř tři měsíce, začíná přinášet své plody.

„Díky projektu se podařilo vypátrat první ukradené kolo, které bylo v databázi zapsané. Zatím je v systému kolem pěti tisíc kol," uvedl ředitel královéhradecké městské policie Miroslav Hloušek.

„Jde o první vlašťovku. Věříme, že se však počty nalezených kol brzy zvýší. Blíží se jaro, lidé začnou jezdit více na kolech, což bohužel znamená, že přibude i krádeží," vysvětlil zástupce společnosti CEREK Pavel Hrysz.

Skoro padesát měst

Do celorepublikového registru se zapojilo již 27 měst, dalších 19 právě prochází schvalovacím procesem.

Hradec jim jde v tomto směru příkladem. „O vstupu do Centrálního registru se s námi radí i některá další města, která o databázi uvažují. Samozřejmě ideální by bylo, kdyby v ní byla zapsaná všechna kola," dodává Miroslav Hloušek.

Krade se ve velkém

V Hradci se jízdní kola kradou ve velkém. Jen loni jich tu policie evidovala kolem sto padesáti. Šlo však pouze o nahlášené krádeže – skutečné číslo je mnohem vyšší.

Městská hlídka měla na zloděje bicyklů štěstí naposledy v neděli dopoledne.

„Při kontrole opuštěného objektu v okrajové části města narazila městská policie na tři osoby a čtyři kola. Strážníci zkontrolovali kola ve své i policejní databázi a ukázalo se, že dvě z nich jsou registrována jako odcizená," sdělila tisková mluvčí hradecké městské policie Eva Čížková.

V Česku se ročně ukradne 8000 kol
- Centrální registr jízdních kol slouží jako prevence – registrací kola se výrazně zkomplikuje nebo úplně zabrání přeprodeji při jeho odcizení.
- Lokální databáze, které vznikly zhruba před deseti lety, jsou neužitečné. Ukradená kola totiž nejčastěji končí v jiných krajích nebo v cizině.
- Každé jízdní kolo má své jedinečné výrobní číslo (číslo rámu), které se do systému zapíše, a podle něho se pak dá snadno dohledat.
- Zapsat se lze u přihlášených prodejců, na stránkách cerek.cz a v některých městech – například v Hradci Králové – evidenci nabízí i městská policie.
- V Česku je ročně odcizeno zhruba 8000 kol, které není možné při jejich nálezu identifikovat. Skutečné číslo je však až 3x vyšší –  ne každý krádež hlásí.
- Evidence vyjde majitele kola na padesát korun za pět let.

Veronika Skřivanová