Vůbec nejzajímavějším úlovkem celních kontrolorů byl před Vánocemi 22letý mladík v rychlíku z České Třebové do Pardubic, který převážel 160 dávek silné halucinogenní drogy LSD, k tomu také pervitin a marihuanu.

Tento drogový kontraband však nebyl nic proti odhaleným daňovým únikům  na tabáku či minerálních olejích.

„Vysoký zisk lákal podloudné obchodníky s minerálními oleji a jiným zbožím, které podléhá spotřební dani. Jen v Pardubickém kraji celníci zajistili během kontrol 173 tisíc litrů minerálních olejů a vyčíslili únik na dani ve výši téměř 2 miliony korun. Vypátrali rovněž skupinu podvodníků s naftou, zde se jednalo o únik na spotřební dani a DPH ve výši 20,5 milionu korun. V loňském roce ještě zajistili 4538 litrů nezdaněných lihovin a 38 789 kusů cigaret neznačených platnou tabákovou nálepkou," vypočítává mluvčí pardubických krajských celníků Václav Kánský.

Vedou tabák a léky

V Královéhradeckém kraji kvůli blízkosti hranic s Polskem celníci naopak zápasili hlavně se zakázanými látkami pašovanými pro výrobu pervitinu a s nezdaněným tabákem.

„V rámci celoroční kontrolní činnosti objevili 500 tisíc kusů nezdaněných cigaret,  a  zajistili přes 11 tun nezdaněného řezaného tabáku určeného ke kouření, kdy únik na spotřební dani by celkově za obě komodity činil přes 20 milionu korun," spočítala mluvčí hradeckých krajských celníků Martina Kolinská.

Ale nejen detektivní prací při kontrolách jsou celníci živi. Na starosti mají především samotný výběr daní, cel a dalších poplatků. Jen ti pardubičtí takto vybrali tři miliardy korun, hlavní složkou byla právě spotřební daň. Hradečtí jen necelých 500 milionů, důvodem je zdejší menší podíl ropného průmyslu a železniční koridor v Pardubicích.

Fakta a čísla
• Krajské celní úřady mají za sebou první rok existence. Původně bylo ve východních Čechách jen jedno celní ředitelství Hradec Králové. To se 1. ledna 2013 rozdělilo na Celní úřad pro Královéhradecký kraj a Celní úřad pro Pardubický kraj.
• Pardubičtí krajští celníci vybrali vloni na spotřební dani 2,4 miliardy korun. Nejvíce získali z minerálních olejů – 2,2 miliardy a z lihu – 158,4 milionů.
• Hradečtí krajští celníci na spotřební dani vyinkasovali 132 milionu korun (minerální oleje  přes 17 milionů, líh a lihoviny přes 12 milionů, pivo přes 53 milionů, víno přes 0,5 milionu).