Chtěl odjet do Francie a pokusit se splnit si dětský sen. Stát se členem proslulé profesionální armády - cizinecké legie.

Místo toho měl jít boxer Jiří Škopán na pět let do vězení. V listopadu 2014 ho totiž Krajský soud v Hradci Králové odsoudil za ublížení na zdraví. Mimo to měl na odškodném zaplatit celkem milion a půl korun, z toho milion matce muže, jenž po jeho ráně pěstí zemřel.

Jenže 28letý muž se odvolal k vrchnímu soudu, který mu vloni v únoru částečně vyhověl a trest změnil na čtyřletou podmínku. Ani s tím se Škopán nespokojil a věc skončila až u Nejvyššího soudu, který oba rozsudky vloni v srpnu zrušil a vrátil do Hradce k novému projednání.

A tam se v pondělí stalo nevídané: Ze zločinu ublížení na zdraví je najednou pouhý přestupek, který byl k vyřízení postoupen Městskému úřadu v Lomnici nad Popelkou.

„Trestní věc obžalovaného soud postupuje Městskému úřadu Lomnice nad Popelkou, protože nejde o trestný čin, avšak zažalovaný skutek by mohl být jiným orgánem posouzen jako přestupek nebo kárné provinění, o nichž je tento orgán příslušný rozhodovat," píše se ve včerejším rozsudku.

Verdikt přišel nečekaně rychle, už první den nového projednávání. Státní zástupkyně se navíc vzdala práva na podání stížnosti.

Neštěstí se stalo v červenci roku 2014 na Semilsku. Osmadvacetiletý Škopán, jenž se věnuje thajskému boxu, po hádce trefil do spánku Filipa Havla, bratra svého známého.

Ve vazbě jen krátce
Škopán byl celou dobu kromě krátkého období od prvního rozsudku v listopadu 2014 do února 2015, kdy mu byl trest změněn na podmínku, na svobodě. Tři měsíce strávil ve vazbě  kvůli vysoké výši trestu a obavám, že by mohl uprchnout do cizinecké legie.

A právě tady nastal zásadní spor: Praštil osmadvacetiletý thajský boxer Škopán Havla otevřenou dlaní, jak sám tvrdí, či pěstí?

„Viděl jsem, jak švihl pěstí," řekl Jiří Havel, jehož Škopán označil jako nejlepšího kamaráda. V době konfliktu byl Jiří mezi oběma protivníky, snažil se je oddělit.

„Dal jsem mu facku na bradu," kontroval Škopán. „Ne, brácha byl pět až deset minut v bezvědomí," oponoval Jiří Havel.

Filip Havel zemřel v noci po bitce, nalezen byl ráno. Pitva prokázala, že měl Filip v krvi 2,18 promile alkoholu a v době incidentu tedy byl ve stavu těžké opilosti.

Na stranu Jiřího Havla se tehdy postavili také znalci, což bylo nakonec zásadním momentem procesu. Filip Havel měl totiž masivní otok mozku a krvácení do mozku. Navíc měl poranění v oblasti levého spánku.

„Zemřel v důsledku tohoto zranění," řekla tehdy státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Jenže závěry dalších znalců právě rozsudek Krajského soudu později zpochybnily. Ty totiž hovořily o úderu malé intenzity. Je tak otázkou, zda celá tragédie nebyla spíš dílem nešťastné souhry náhod. A tím právě Nejvyšší soud svůj zrušující rozsudek odůvodnil: Škopánovi nebyl prokázán úmysl ublížení na zdraví.