Ve dvou objektech zabavili marihuanu v hodnotě pěti milionů korun. Policisty překvapilo, jak byly tyto „fabriky" na marihuanu v obcích na Broumovsku důmyslně zařízeny. Ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy jsou obviněni čtyři muži ve věku od 27 do 57 let.

Z rostlináře drogovým dealerem

Skupina měla drogu distribuovat v sousedním Polsku. „Podle dostupných informací by zde tato velmi kvalitní a zároveň levná droga postupně ovládala nelegální obchod s marihuanou," řekla krajská policejní mluvčí Ivana Ježková. Policisté zajistili  450 různě vzrostlých rostlin konopí, pět kilogramů marihuany již usušené a více než 100 kilogramů částí rostlin v surovém a částečně usušeném stavu.

Podle  předběžných policejních odhadů by z tohoto množství obviněný muž usušil k prodeji 15 až 20 kilogramů drogy. Běžně se cena kvalitní marihuany pohybuje od 200 do 250 korun za gram. „Můžeme tedy hovořit o zajištěném zboží v hodnotě kolem pěti milionů korun," uvedla Ježková.

Hlavním pěstitelem je podle policie jednatřicetiletý muž z Broumovska, který soukromě podniká jak v živočišné, tak v rostlinné výrobě. „Byl však zadlužený, a tak se rozhodl využít svých znalostí z rostlinné výroby k pěstování marihuany," poznamenala policejní mluvčí s tím, že muž, který je dlouhodobým uživatelem marihuany, předpokládal, že se díky snadnému a vysokému zisku dostane z dluhů rychleji.

K výsevu používal velmi kvalitní semena odrůdy zvané „Bílý Rus", která je poměrně jistou zárukou vysokého obsahu THC v rostlině.

Sofistikovaně zařízená pěstírna

Když byl muž úspěšný ve vlastní pěstírně, rozšířil pěstování drogy také do pronajatého objektu v sousední obci. „Dobře skrytou halu vybavil  sofistikovaným zařízením, které fungovalo plně automaticky bez potřeby zásahu lidské ruky," řekla mluvčí Ježková. Samotné kriminalisty překvapily technologie, které zajišťovaly v přesně určených poměrech a intervalech zavlažování, hnojení, svícení, ionizování, přívod a odvod vzduchu, topení a podobně. „K tomu zde byla instalována čidla a termostaty. Celá hala byla protkána elektronikou a rozvody. Rostliny tak měly odpovídající podmínky k růstu," popsala mluvčí vybavení „fabriky".

Podle výpovědi obviněný muž od podzimu loňského roku až do současnosti vypěstoval nejméně 820 kusů indického konopí setého s vysokým obsahem THC.

Druhým obviněným je příbuzný hlavního pěstitele, který pro něho pracoval jako zaměstnanec. Jeho úkolem bylo odřezávat nejvýnosnější část rostliny, což jsou palice. Ostatní části rostliny používal hlavní pěstitel pro svoji potřebu, společně pak vyráběli různé masti určené k dalšímu prodeji. Třetím a čtvrtým obviněným jsou Poláci. Jeden byl zadržen při sklizni, druhý  je podezřelý, že za hlavním organizátorem přijel s cílem nakoupit pět kilogramů usušené marihuany.

Kriminalisté předpokládají, že pokud by obchod mezi muži proběhl, byl by pro Poláka finanční výnos z prodeje několikanásobně vyšší než pořizovací cena.  Třem mužům hrozí v případě odsouzení až 12 let vězení, nejmladšímu až  pět let. Dva z nich jsou stíháni vazebně.