Jsou obviněni, že prostřednictvím nadhodnocených znaleckých posudků na bytový komplex v Ústí nad Labem způsobili České spořitelně škodu přes 30 milionů korun. Hrozí jim pět až deset let vězení. Podle policie od února 2006 do června 2008 získali pro 24 osob v pobočkách banky v Náchodě, ve Dvoře Králové a v Praze 6 hypotéky k nákupu nemovitostí v Ústí nad Labem.

K tomu využívali nadhodnocené znalecké posudky, vypracované Pavlem Benešem, který pro banku pracoval jako odhadce nemovitostí. V několika případech použili i padělané dokumenty. Transakce probíhala prý vždy tak, že majitel nemovitosti byl osloven, zda dům s nájemníky odprodá za částku, kterou určili obvinění muži.

„Pokud souhlasil, připravil znalec posudek na nadhodnocenou částku, která byla daleko vyšší než dohodnutá. Ze získaného úvěru vyplatili prodávajícímu domluvenou částku a rozdíl si nechali pro svoji potřebu," uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková.

Kupujícímu ještě sdělili, že nájemné, které bude dostávat od nájemníků, pokryje nejenom plánovanou splátku úvěru, ale bude ještě vyšší.