Karty byly zablokovány kvůli takzvanému skimmingu, což je nastražené čtecí zařízení, které podvodníkům umožní dostat se k citlivým elektronickým údajům a vybrat z účtů klientů banky jejich úspory.

Nával na pobočce

„Vybíral jsem v úterý po čtvrté hodině odpoledne z bankomatu, který je přímo na budově pobočky na Masarykově náměstí, značnou částku peněz. Hned druhý den ráno jsem měl prošlý hovor z banky, ale na zpětné volání nikdo nereagoval. A potom mi přišla na mobil textová zpráva," říká Pavel, klient chrudimské GE Money bank, jehož příjmení má redakce k dispozici.

Banka mu napsala ve středu před polednem toto: Vážený kliente, z důvodu použití Vaší karty č. xx xx v bankomatu, u kterého je podezření na napadení skimmovacím zařízením, jsme byli nuceni Vám dne 18.12.2013 kartu zablokovat. Pro obnovu karty nás prosím kontaktujte na zákaznickém servise 22444666 nonstop nebo se dostavte na pobočku. Omlouváme se za případné komplikace. Vaše GE Money Bank.

Pavel se s velkými obavami vydal ihned na pobočku, která už byla obklopena lidmi. Někteří stáli před bankomatem, dlouhá fronta se utvořila uvnitř před pokladní, která vydávala peníze v hotovosti. „Nechápu, proč nebyly posíleny v této vskutku krizové situaci počty bankovních úředníků. Stál jsem frontu, vedle byl prázdný stůl a na něm se leskl nápis v případě, že mě budete potřebovat volejte na číslo xx. To vidím jako selhání a nezvládnutí nenadálé situace. Obdivuji ale na druhu stranu ty ženy za přepážkami, které čelily velkým psychickým tlakům," hodnotí nepříjemnou situaci Pavel, který naštěstí o své peníze nepřišel a banka mu v těchto dnech vystavuje novou kartu.

Peníze nezmizely

Co se vlastně přihodilo? O reakci jsme požádali tiskového mluvčího GE Money bank Pavla Zúbka. „Mohu potvrdit, že došlo k instalaci několika čtecích zařízení na bankomatech ve vašem regionu. Ke ztrátě finančních prostředků naštěstí nedošlo," uvedl Pavel Zúbek s tím, že vše je v šetření policie.

Skimmingové zařízení klient běžně nepozná, ale banka provádí pravidelné kontroly bankomatů, takže „čtečky" na Chrudimsku byly včas odhaleny. Počet klientů, kterým byla zablokována karta, se pohybuje kolem tisíce.