„Za šíření poplašné zprávy hrozí neznámému pachateli až tři roky vězení,“ potvrdil policejní mluvčí Radek Schovánek.
Hackeři, kteří se nabourali do vysílání, jsou přitom známí, pocházejí z umělecké skupiny Ztohoven. „Víc říct nemůžeme. Nechceme si zkomplikovat další jednání před soudem,“ dodal policista.

Obyvatelé Černého Dolu si z události dělají spíš legraci. „Díval jsem se ráno na televizi a nevěřil vlastním očím. Jaderný hřib v Černém Dole? Koukl jsem honem z okna a nic tam nebylo, tak jsem se uklidnil,“ smál se kuchař jednoho z místních penzionů.

Lidé nevzrušeni?

„Lidé jsou v klidu, o vtípku hackerů si povídá celá vesnice. Někteří hosté z penzionů jen volali domů, aby uklidnili rodiny, že se tu vážně nic neděje. Ale spíš to berou jako klasickou českou švejkovinu,“ prohlásil místostarosta Černého Dolu Oldřich Čermák.
Firma Sitour, které patří kamery, už tolik humoru nemá. „Majitele domény www.ztohoven.com známe, případ jsme předali policii,“ řekl jednatel Milan Jurdík.
Jaderný mrak je jen dalším z kousků Ztohoven. V roce 2003 její členové překryli stovky reklamních vitrín v pražském metru bílými plakáty s černým otazníkem. Později zase nahradili červené a zelené panáčky na pražských semaforech postavičkami v komických situacích. Mají na svědomí i změnu neonového srdce výtvarníka Jiřího Davida, které svítilo nad Hradem na konci Havlova funkčního období. Převrátili je v otazník.
Sám David pak pro jejich akce projevil slova uznání. „Atomový hřib je trošku pop, ale budiž,“ řekl David.