Přestože podobné případy se neustále opakují a podvedených lidí přibývá, mnozí Češi jsou příliš důvěřiví. A podvodníkům se stále daří. „Případy, které policisté přijímají, jsou mnohdy jako přes kopírák. Podvodníci své oběti loví na internetových seznamkách, ale i na sociálních sítích," konstatuje policejní mluvčí Lucie Konečná.

Zmíněný muž z Jičínska se "americkou vojačkou" seznámil na konci června letošního roku prostřednictvím internetové seznamky. S neznámou následně virtuálně komunikoval přes různé aplikace. Pachatelka pak pod záminkou zaslání schránky s finanční hotovostí 9 milionů korun a poplatků spojených s distribucí do České republiky vylákala z poškozeného téměř 200 tisíc korun.

Policie. Ilustrační foto.
Falešný lékař z Jemenu obral ženu z Jičínska o 100 tisíc

Pokud se policistům podaří pachatelku či pachatele dopadnout, může jít za tento podvod až na pět let do vězení.

„Opakovaně varujeme před obdobným či stejným seznamováním se prostřednictvím internetu. Obzvláště při komunikaci v tomto prostředí je nezbytné být obezřetný. Anonymita, kterou na internetu pachatelé využívají, kdy bez jakéhokoliv osobního kontaktu, zpravidla rychle a účinně vylákají peníze ze svých obětí, jim nahrává," připomíná Lucie Konečná.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Experiment: Dálnice D35 mezi Úlibicemi a Hradcem ušetří až 15 minut jízdy

Zdroj: Deník/Kateřina Chládková