V současné době je bohužel téměř jisté, že auto, které jste měli vyhlídnuté před pár měsíci a tehdy jste ještě koupi odložili, je nyní minimálně o několik tisíc dražší. Potvrdil to také náš průzkum malých aut, které jsou schopné plnit roli jediného vozu v dvou až tříčlenných rodinách. V Některých případech aut z našeho přehledu je to samozřejmě s jistými kompromisy, například ohledně kapacity zavazadlového prostoru, ale přesto jsme neopomenuli ani ty nejmenší modely, které jsou na trhu k mání.

Na kompletní pětadvacítku vozů s jejich aktuálními cenami se podívejte do naší fotogalerie.

Bohužel právě drtivá většina těch nejlevnějších vozů od února, kdy jsme se jejich cenami zabývali naposledy, do současnosti zdražila. Takovou obvyklou částkou je pět až deset tisíc korun. Právě o tolik má nyní vyšší cenovku vůbec nejlevnější auto na tuzemském trhu s novými osobními vozidly, cože je Hyundai i10. Koupit ho lze od 279 990 Kč.

Naopak Dacia Sandero, což je druhý nejlevnější typ vozu, který lze jako nový koupit u českých dealerů klasických značek, zůstal v porovnání s únorem na svém. Tehdy i nyní se za něj platilo nejméně 296 400 Kč. Navíc toto je už opravdu solidně prostorný vůz, který se navíc dodává také s hlediska provozních nákladů velmi úsporným motorem spalujícím LPG.

Evropské značky segment levných čtyřkolek prakticky opustily. Nejlevnější Škodou je Karoq
Nový přehled nejlevnějších aut 4x4. U jiných než asijských značek moc neuspějete

Pozici tři na žebříčku nejdostupnějších malých aut zaujímá Mitsubishi Space Star, které je za 296 760 Kč. Ovšem v porovnání s únorovou cenovkou je na té aktuální částka vyšší o plných pětadvacet tisíc korun.

Z výčtu zmizí Fiesta

Několik dalších typů vozů zdražilo o pět tisíc korun. Například Kia Picanto, Fiat Panda či Toyota Aygo X. Tento malý vůz vyráběný v Kolíně je nejlevnějším modelem, který lze zařadit do kategorie crossoverů nebo možná dokonce SUV. Jinak jsou v tomto přehledu malých levných rodinných aut hlavně klasické pětidveřové hatchbacky. Opravdu solidně prostorná SUV typu Dacia Duster, případně Renault Captur, SssangYog Tivoli nebo Toyota Yaris Cross stojí v základních provedeních cca od 410 do 440 tisíc Kč.

Přestože velká část uváděných vozů zdražila, najdou se také výjimky. Například výhodněji než v únoru se nyní dá koupít Peugeot 208, u něhož probíhá jakýsi výprodej před příchodem modernizovaného provedení, a také Citroën C3. Ten dokonce čeká na výměnu generací.

Větší objem zavazadlového prostoru než kombi nabízejí osobní dodávky. A z nich disponuje největším kufrem Renault Kangoo
Rodinná auta s velkým kufrem? Našli jsme dvacet nejlevnějších na našem trhu

Hodně modelů v našem přehledu nabízí korejské značky. Zejména Hyundai a Kia. Například prvně jmenovaná automobilka prodává svůj v Nošovicích montovaný vůz i30, který už svojí velikostí náleží do nižší střední třídy, v nejlevnější variantě za velmi rozumných 389 990 Kč. To je jen o dvacet tisíc více, než v případě nejlevnější a o třídu menší Škody Fabia.

Zcela výjimečným vozem v našem výčtu je Dacia Jogger. To je vlastně až sedmimístný velkoprostorový vůz. Je tedy určený naopak spíše pro větší rodiny. Ale hodit se může také těm menším, které rádi tráví volný čas v přírodě. Dá se do ní totiž koupit na míru zhotovená spací vestavba a přípojný stan. Přitom Jogger je stále levnějším modelem, než třeba Ford Fiesta.

Mimochodem, právě tento vůz brzy z podobných přehledů vymizí. Jeho výroba totiž v tomto měsíci definitivně končí.