Představitelé řady automobilek sice stále tvrdí, že ceny spalovacích a elektrických verzí stejných nebo podobných modelů automobilů se sblíží již během příštích dvou nebo tří let, náš aktuální přehled elektromobilů s cenovkami do milionu korun ale toto tvrzení zpochybňuje.

Celkem 17 vozů, které se nyní za méně než milion nabízejí, je i s konkrétními cenovkami v naší galerii.

Zatímco totiž třeba takový benzinový Peugeot 208 se dá v současné době koupit u tuzemských dealerů této automobilky koupit za přibližně 370 000 Kč, nejlevnější provedení čistě elektrické verze je o půl miliónu dražší. I když má elektromobil samořejmě lepší výbavu než "holá" varianta se spalovacím agregátem, lze říci, že za jeden elektrický Peugeot 208 se dají pořídit dva jezdící na klasická ropná paliva.

Menší vítr do stále pořád malinkatého českého trhu s elektromobily přinesla v současné době čínská značka MG. Ta totiž začala nabízet hatchback ve velikosti vozu nižší střední třídy (délka jeho karosérie činí 429 centimetrů a objem kufru 363 litrů). Cenovka verze s kapacitou baterie 51 kWh a dojezdem 350 kilometrů je 779 960 Kč. Bude i varianta s větší baterií, u té však cenu ještě zatím neznáme.

To je samozřejmě třeba při porovnání se zmíněným Peuegotem e-208 solidně lákavá nabídka, toto MG ale stále ještě bude hrát spíše roli mětského vozu. Byť je samozřejmě větší než malé hatchbacky reprezentované například zmíněným Peugeotem e-208 nebo Opelem Corsa-e. Oba jsou navíc o více než sto tisíc korun dražší než čínský produkt.

Hyundai Tucson - od 579 990 Kč
Tipy na dostupná rodinná SUV. A nádavkem přehled tří desítek nejlevnějších

Naopak levnější než on jsou malinkaté modely Dacia Spring a Fiat 500. První z nich je navíc suverénně nejlevnějším elektromobilem na našem trhu, který lze zakoupit u tradičních automobilek. Přijde jen na 538 400 Kč. Fiat je s cenovkou 739 900 Kč také levnější než MG 4, ale už jen o čtyřicet tisíc korun.

Levnější modely zatím nejsou na obzoru

Velikost v případě elektromobilů nemusí nutně hrát při stanovování ceny zásadní roli. Také je důležitý styl. Proto také mrňavá Honda-e nebo Mini Cooper SE patří v relaci elektromobiů do jednoho milionu korun k těm vůbec nejdražším.

Při hledání relativně dostupného elektromobilu s velkým vnitřním prostorem je třeba určitě brát do úvahy osobní verze nejmenších dodávek koncernu Stellantis. ë-Berlingo, e-Patner nebo Combo-e mají cenovky nastavené v rozmezí 905 až 943 000 Kč.

Kdo dává přednost autům s klasickou karosérií, ten může s připraveným necelým miliónem na pořízení nového elektromobilu přemýšlet ještě o Nissan Leaf  (s menší verzí trakční baterie), případně Citroën ë-C4. Ten má navíc i podařený design a větší kapacitu baterie.

Nejlevnějším automobilem Made in Czech Republic je nyní Toyota Aygo X
Nejlevnější auta na českém trhu: Do 400 tisíc jich je k mání 22 typů

Nabídka rodinných elektromobilů s cenovkou nižší než milion korun se podle našeho průzkumu v dohledné době příliš rozšiřovat nebude. Je pravdpěpodobné, že by se tam měl udržet v Nošovicích vyráběný model Hyundai Kona Elektric po zveřejnění cen přicházející nové generace. Určitě bude možné uvažovat o novém designově vydařeném modelu Jeep Avenger, případně o elektrických verzí hatchbacků Opel Corsa Peugeot 308. U těch to ale bude s udržením se pod milionem asi velmi těsné.

Žádný elektromobil v této cenové relaci není v dohledu u značek koncernu Volkswagen, dostupnější elektrický model zatím neohlásil ani třeba Ford, Kia či Toyota.