Těžko si představit někoho, kdo potřebuje víc pomoci než mladá maminka dvou dětí trpící rakovinou, která nemá kde bydlet a kvůli nemoci se dostala na finanční dno. Sama se přitom pomoci nedožaduje a ráda by naopak pomohla lidem, kteří jsou na tom dle jejích slov ještě hůř. Její děti ani ona však nemají téměř co jíst, donedávna bydleli v bytě plném štěnic a spali na zemi, jelikož si nemohli dovolit ani tu nejobyčejnější postel nebo matraci.

Na rakovinu i děti je sama

Zdeňka si letos v březnu vyslechla krutou diagnózu, když jí byl diagnostikován zhoubný druh rakoviny Hodgkinův lymfom. Má za sebou několik chemoterapií, při kterých se o mladší sestru Moničku vzorně staral tehdy pětiletý Mareček, jelikož nikdo jiný nebyl v dosahu.

Klárka bojuje s několika diagnózami.
Klárka trpí vážnou nemocí, přesto žije v bytě plném švábů. Rodina je v koncích

Obě děti, Mareček (6) a Monička (3), mají každé jiného tatínka, z nichž první je ve výkonu trestu a druhý se o ně rovněž nezajímá. Maminka Zdeňce zemřela a tátu nikdy nepoznala. Je tudíž na všechno sama, nemůže chodit do práce a výše invalidního důchodu nepřesahuje šest tisíc korun měsíčně. Částku, ze které se žít zkrátka nedá.

„Neměla jsem už na to, abych zaplatila nájem v bytě, kde jsem s dětmi bydlela. Od své kamarádky jsem se dozvěděla o bytech, které ubytují prakticky kohokoliv, a to ihned a bez kauce,“ vysvětluje Zdeňka své rozhodnutí v zoufalé situaci. Navíc existuje vysoká pravděpodobnost, že i když se Zdeňce nyní podaří rakovinu porazit, dříve či později se nemoc stejně vrátí.

Hodgkinův lymfom
Řadí se mezi nádorová onemocnění lymfatické tkáně. Nejčastěji jím onemocní lidé ve věku 20 až 30 let, přičemž riziko znovu stoupá po 50. roku života, jak uvádí například wikiskripta.eu. Často se projevuje nebolestivým zvětšením uzlin, horečkou, svěděním, pocením, malátností či únavou a hubnutím. Jak jsme vás před několika lety informovali, Hodgkinův lymfom je prvním nádorem v historii, který lze vyléčit i v pokročilém stádiu. Non-Hodgkinův lymfom měl například i náš nejznámější zpěvák Karel Gott. U Hodgkinova lymfomu je ovšem prognóza o něco lepší než u Non-Hodgkinova. S dobrými výsledky se pro léčbu využívá chemoterapie a cílená biologická léčba. Lymfomů bohužel obecně v populaci mírně, ale zato trvale, přibývá.

Švábi a díry ve zdech

Zdeňky si všimla Jitka Houdková, která na Chomutovsku pomáhá lidem v nouzi a vede dárcovskou skupinu na Facebooku: Darujeme – Jirkov, Chomutov a okolí. Pro Zdeňku založila sbírku, ze které se mamince a dětem nakoupilo jídlo, přivezli se darované postele, lednice a další nezbytnosti.

„Tu radost, jakou měly děti z obyčejné postele, jsem v životě neviděla,“ popisuje okamžiky dětské radosti v žalostných podmínkách dobrovolnice.

Johan s Florimonem trpí nevyléčitelným onemocněním.
Šestnáctiletá dvojčata vědí, že zemřou. Matka je na ně sama, teď jí našli nádor

Původně chtěli s dobrovolníky byt jen vymalovat a opravit, ale po první návštěvě jim bylo jasné, že Zdeňka musí s dětmi ihned pryč.

„Všude byly štěnice, švábi, díry ve zdech, smrad z deratizačních postřiků, který až škrábal v krku. Chtělo se nám plakat,“ popisuje návštěvu bytu Jitka Houdková, která však díky vybraným penězům pomohla Zdeňce sehnat maličký byt 1+1, kam ji pomohla i s dětmi a jejich pár věcmi přestěhovat a za kterou hradí s ostatními dobrovolníky v současné chvíli veškeré náklady na bydlení. Za poslední 2,5 měsíce to bylo přes 70 tisíc korun, a to sama říká, že se snažili držet s nákupy hodně při zemi.

Byt pro Zdeňku a další maminky

Parta dobrovolníků však hradí často náklady spojené s pomocí maminkám v nouzi i z vlastních prostředků, což je dlouhodobě neudržitelná situace. Proto založili sbírku na Donio.cz, ve které se snaží vybrat peníze na koupi bytu, do kterého Zdeňku i s dětmi přestěhují a do budoucna bude byt sloužit i dalším maminkám jako odrazový můstek v těch nejtěžších životních situacích.

Tatínek dospívajících dcer má poslední šanci.
Poslední šance pro tatínka s rakovinou. Speciální léčbu ale pojišťovna nehradí

„Pokud tím dokážeme zvrátit alespoň jeden případ, kdy rodiče spí s dětmi na zemi někde ve sklepě nebo maminka s kočárkem nocuje na autobusové zastávce a pokud dokážeme tímto uchránit alespoň jedno dítě od traumatu, kdy musí pustit máminu ruku a dívat se, jak se za ní zavřou dveře, než se zase dokáže postavit na nohy, pak to všechno mělo smysl. Zdeňky případ nás utvrdil v tom, že takový byt je nutností,“ zdůrazňuje důležitost sbírky Jitka Houdková.

Chcete-li skupině dobrovolníků z BADY z.s. pomoci zachraňovat nejen maminky v nouzi, můžete tak učinit prostřednictvím sbírky na Donio.cz a přispět jakoukoliv částkou. Všechny sbírky zveřejněné na Doniu jsou důkladně prověřovány.

Příspěvek můžete poslat i na transparentní účet, na který se můžete podívat ZDE. Číslo transparentního účtu: 2201260000/2010.