Pro většinu z nás je nepředstavitelné polykat hrsti jednotlivých vitamínů a minerálů. Navíc je to dost nákladná prevence. Nejjednodušší je zajít si do lékárny a koupit tzv. multivitamíny. Dospělí je nejčastěji konzumují ve formě tablet, děti zase sirupy nebo gumové vitamínové bonbóny.
Někdy nás napadá, že čím víc vitamínů, tím líp pro nás. Je tomu opravdu tak? Jasnou odpověď nám dal MUDr. Petr Žáček, MBA, vedoucí lékaře pediatrického oddělení zdravotnického zařízení Canadian Medical:
Benefit pro nové předplatitele:
e-kniha o imunitě v PDF podobě
(v případě koupě předplatného na 3 a 12 měsíců)
„I vitamíny a minerály, pokud jsou předávkovány, mohou pacienta poškodit. Týká se především vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K), které jsou ukládány v játrech a tělesném tuku a jejichž dlouhodobá nadměrná koncentrace může způsobit např. toxicitu jater. Vitamíny rozpustné ve vodě tělo nepřechovává a jejich aktuální přebytek je vyloučen ledvinami, proto se u nich hypervitaminóza projevuje jen minimálně.“
Z toho vyplývá, že bychom se měli spíše držet ,příliš mnoho dobrého škodí‘ a přesně dodržovat dávkování v příbalových letácích. Jinak nám podle MUDr. Žáčka při předávkování vitamínem neboli hypervitaminóze C hrozí průjem.
Hypervitaminóza A je zase toxická a způsobuje praskání a krvácení rtů a podrážděnost. Zvlášť nebezpečná je u těhotných žen, u nichž může způsobit poruchy vývoje plodu, a u malých dětí. Hypervitaminóza D způsobuje odvápnění měkkých tkání, narušení správného růstu a poškození ledvin. Hypervitaminóza E způsobuje přechodné žaludeční potíže a průjmy.
Multivitamínové preparáty a další ,zázračné‘ doplňky stravy také obsahují minerály. Hořčík, zinek, vápník, draslík atd. jsou prvky, na které bychom také neměli zapomínat. Jejich přemíra však podle MUDr. Žáčka může také způsobit zdravotní potíže: „Draslík například může vyvolat pak může svalovou slabost, únavu, zmatenost či průjmy, ale i srdeční arytmie“.
Dospělé tělo si většinou umí se vším docela dobře poradit. Větší riziko je podávat umělé vitamíny dětem. U nich velmi záleží nejen na věku, ale také váze a dalších okolnostech. Obecně pediatři vitamínové doplňky rodičům většinou nedoporučují.
„Uměle dodávané vitaminy a minerály ať už formou léků nebo potravinových doplňků nemají být běžnou součástí dětského jídelníčku. Jsou rezervovány pro nemocné děti a patří do rukou lékaře. V dostatečně pestré a vyvážené stravě je dostatek jak přírodních vitaminů, tak minerálů. Výjimkou je snad jen podávání vitamínu D v ročních obdobích, kdy máme málo slunečního světla, které syntetizuje vitamín D v naší pokožce a dále pak v játrech,“ upozorňuje MUDr. Žáček.
V dnešní době trendu bio a organických potravin rodiče přísně zkoumají složení dětských pokrmů a obsah škodlivin v potravinách. Na druhé straně stejně často přicházejí do lékárny a poptávají vitamíny pro děti. Často si přitom neuvědomují, že zdravým dětem opravdu stačí vyvážená strava a dostatečný pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu.
Věří, že je dobré dopřát jim – stejně jako sami sobě – pár vitamínů navíc. Věří reklamě – ať už skryté, nebo otevřené – a zapomínají na zdravý selský rozum. A ten bývá často tím nejlepším rádcem. Takže příliš mnoho dobrého opravdu škodí.
Autor: (pp)