Pokud chcete přispět ke zdraví svého srdce, usínejte mezi desátou a jedenáctou večer. S takovou radou přichází autoři rozsáhlé vědecké studie, jejíž výsledky publikovali v odborném časopisu European Heart Journal. „Při svém bádání zkoumali přes 88 tisíc lidí, aby zjistili, usínání v jakém čase je nejlepší pro kardiovaskulární systém člověka," píše web Science Alert.

Plicní fibróza. Ilustrační snímek
Drsná fakta. Dlouhodobé dopady covidu na stav plic můžou pokazit život

I nejnovější studie ukázala, že lidské tělo se nedá jen tak snadno oklamat a samo si řekne, co je pro něj nejlepší. „Tělo má své vnitřní hodiny, které pomáhají regulovat jeho fyzické i duševní fungování. I když z naší studie nemůžeme vyvodit příčinnou souvislost, výsledky naznačují, že příliš časné nebo pozdní usínání může s velkou pravděpodobností narušit naše tělesné hodiny, což ústí v nepříjemné důsledky pro kardiovaskulární systém," uvedl psycholog David Plans z University of Exeter.

Při pozorování více než 88 tisíc lidí vědci zjistili, že usínání po půlnoci nebo před desátou hodinou večer bylo spojeno s přibližně čtvrtinovým zvýšením rizika kardiovaskulárního onemocnění ve srovnáním s usínáním mezi desátou a jedenáctou. Pokud se porovnalo usínání mezi desátou a jedenáctou a mezi jedenáctou a dvanáctou, riziko se zvýšilo o dvanáct procent.

Nejrizikovější čas 

Sečteno a podtrženo, jako nejlepší čas na usínání v zájmu zachování zdraví srdce se tak jeví hodina mezi desátou a jedenáctou večer. „Nejrizikovější je usínat po půlnoci," nastínil Plans. To, že je nebezpečné usínat po půlnoci se vědcům potvrzovalo i když vzali v úvahu různé odlišnosti zkoumaných lidí, jejich věk, pohlaví, jmotnost, krevní tlak, hladinu cholesterolu, to jak dlouho spali, zda jsou ranními ptáčaty nebo nočními sovami.

Na druhou stranu ale vědci nejsou zatím schopni potvrdit, zda usínání v nevhodném čase přímo vede k srdečním onemocněním. „Může do toho vstupovat jiné chování, které je typicky s ponocováním spojeno, jako je pití alkoholu či stres, kvůli kterému lidé nemohou usnout a který způsobuje srdeční problémy," uvádí web Science Alert.

Místo návštěvy lékaře volili lidé raději pomoc přes internet. Taková samo-diagnóza ale může znamenat nebezpečí…
Bolest hlavy? Určitě rakovina. Google poradí i se zdravím, jenže ne vždy správně

Výsledky nejnovější studie jsou ovšem v souladu s dřívějším výzkumem. Ten zase poukázal na to, že lidé, kteří chodí spát velmi pozdě, jsou vystaveni zvýšenému riziku kardiovaskulárních onemocnění. Vše hraje do karet také s dosavadním poznání o vnitřních hodinách člověka - tedy že potřebují velmi pravidelný restart v podobě kvalitního spánku.

„Nesoulad našeho chování a našich vnitřních hodin může narušit přirozenou regulaci hladiny cukru v krvi, což zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění," řekl již dříve Plans pro list The Guardian.