Padají vám vlasy? Lékařka popisuje, co pomůže:

Zdroj: Youtube

„Když mě potkáte s čerstvě umytými vlasy, zřejmě si ničeho nevšimnete. Pravdou však je, že se potýkám s takzvaným ženským plešatěním,“ začíná své vyprávění jednatřicetiletá Markéta Dolanová. Že něco takového vůbec existuje se přitom dozvěděla nedávno. „Vždycky jsem měla husté vlasy, které jsem si nechávala narůst až k pasu. S postupem let jsem si všímala, že mám vlasů méně, ale příliš jsem se tím netrápila. Všude se lze dočíst, jak vlasy padají ze stresu. První rozchody, maturita, pak zkoušková období, hledání práce…nepřišlo mi překvapivé, že na hřebenu zůstávají vlasy,“ krčí smutně rameny.

Proč řídnou vlasy?

Mladá žena nenechávala věc jen tak. Snažila se mírnit stres, jíst zdravě a pravidelně užívala doplňky stravy s jistotou, že vlasy zase dorostou. „Když pak jednou vyslovila kadeřnice slovo alopecie, zůstala jsem jako opařená. A vlastně poprvé si v zrcadle všimla, že mi na vrchní části hlavy prosvítá kůže,“ popisuje s tím, že se okamžitě objednala na kožní.

Nejčastější typy alopecie

Androgenní alopecie – nejběžnější typ. Používají se také pojmy jako mužská nebo ženská plešatost. U mužů často vede k ustupující vlasové linii a řídnutí na temeni hlavy. U žen je naopak nejčastější řídnutí vlasů okolo pěšinky, kdy zřídkakdy nastává úplné plešatění.
Alopecia areata – jedná se o autoimunitní onemocnění. Imunitní systém těla napadá vlasové folikuly, které považuje za cizí. To vede k nerovnoměrnému vypadávání vlasů. Nejčastěji jde poznat podle plešatých míst na pokožce hlavy, může se však objevit kdekoli na těle.
Telogenní effluvium – náhlá ztráta vlasů spojená často s traumatem či šokem. Příčinou může být porod, úmrtí blízké osoby, vážná nemoc i řada fyziologických faktorů jako užívání léků. Obvykle se jedná o dočasný stav, kdy vlasy začnou růst po vyřešení příčiny.
Alopecia totalis a alopecia universalis – pokročilejší formy výše uvedené alopecie areata. Při Alopecia totalis dojde k úplné ztrátě vlasů, při alopecia universalis i ochlupení na těle.
Trakční alopecie – v tomto případě je vypadávání vlasů způsobeno mechanicky. Například kvůli častému nošení účesů, které stahují příliš pevně vlasy, dochází k destrukci vlasového folikulu. Může dojít i k trvalému poškození.

Verdikt zněl androgenní alopecie. „Lékařka mi vysvětlila, že se mi ve skutečnosti kvalita vlasů zhoršuje už zhruba deset let. Každý nový vyroste o něco tenčí než ten předchozí. Až jednoho dne nevyroste vůbec. Vlasová folikula zkrátka zanikne a růst se v daném místě nikdy neobnoví,“ přibližuje Markéta Dolanová. Tehdy se poprvé dozvěděla, že pod pojmem alopecie se neskrývá jen úplná plešatost či lysá místa na hlavě.

Jak začná alopecie?

Androgenní alopecie je ve většině případů dědičná a její hlavní příčinou je dihydrotestosteron (DHT). Tento hormon, který vzniká přeměnou z testosteronu, způsobuje postupné zmenšování vlasových folikulů. Čím je tato tkáň, ze které vlas vyrůstá menší, tím hůř je vlas vyživován kyslíkem a dalšími nezbytnými látkami.

Jablečný ocet lidé užívají jako prostředek k hubnutí a posílení zdraví
Jedna lžíce zlatavé tekutiny denně posílí zdraví. A bonus? Pomůže vám zhubnout

Kvůli špatnému vyživování rostou vlasy postupně tenčí a kratší až jednoho dne už nevyrostou vůbec. Snažit se zastavit tento proces užíváním vitamínových doplňků znamená zbytečné vyhazování peněz. Problémem totiž nemusí být nedostatek živin, ale to, že se vlivem DHT do vlasu vůbec nedostanou.

Známá doporučení pro podporu růstu vlasů jako vyvážená strava s dostatkem železa, zinku a vitaminů A, B, D, zvládání stresu a šetrná péče jsou tam v tomto případě spíše nutnou prevencí před zhoršením situace, než účinným východiskem.


Nahrává se anketa ...

Jak blokovat DHT?

Řešením je včasné blokování DHT. K tomu se obvykle používají léčivé látky finasteridum a minoxidilum. Mohou sice výrazně pomoci, ale bohužel mají i svá úskalí. Jak se lze dočíst na stránkách Národní lékařské knihovny, nabízejí tyto léky průměrné výsledky, minimální vyhlídky trvalého vyléčení a potencionální komplikace.

Proč vlasy padají a jak obnovit jejich růst:

Zdroj: Youtube

Finasterid by ženy neměly užívat vůbec. Nejen, že může způsobit vážné poškození plodu v případě těhotenství, ale při studiích u žen nebyly dokonce ani zaznamenány o nic lepší výsledky oproti podávání placeba. Mužům sice může pomoci, ale mezi možné nežádoucí účinky patří ztráta libida až impotence, nadměrný růst ochlupení po celém těle či bolesti.

Minoxidil je šetrnější a vhodný i pro ženy. Obvykle se aplikuje ve formě roztoků, které se vtírají přímo do vlasové pokožky. Bohužel i zde je nutné počítat s vedlejšími účinky. Nejčastější je vysušování pokožky doprovázené zarudnutím a svěděním či vlasy působící mastným dojmem.

Bolesti břicha, zažívací potíže, časté pálení žáhy, únava a bolesti hlavy jsou jen některé z příznaků, které s překyselením organismu souvisí.
Jak odkyselit svůj organismus a zbavit se potíží? Pomůže vám běžný bylinkový čaj

Jakkoli však předchozí řádky mohou znít beznadějně, vše záleží případ od případu. Někdy může ženám doslova zachránit vlasy nasazení hormonální antikoncepce, kortikosteroidy, stimulační šampony či speciální procedury.

Jak poznat nadměrné vypadávání vlasů?

U androgenní alopecie je velmi důležité rozpoznat problém včas. Správná diagnóza a nasazení vhodné léčby je samozřejmě na lékaři. Jak ale poznat, že je potřeba odbornou pomoc vyhledat? Obecně se uvádí, že je normální, když za den vypadne 60 až 100 vlasů. Víte ale, jak vlastně stovka vlasů vypadá? Kolik přesně kusů vám dnes vypadlo? A včera? Či za uplynulý měsíc?

„V den, kdy jsem přestala nosit paruku, jsem se cítila lépe," svěřila se Paulína, trpící alopecií:

Lékařka Lucia Mansfeldová pro zdravotnický web Health+ radí orientovat se podle jednoduchého klíče. „Když zjistíme, že jsou vlasy všude po domě i na našem oblečení, stále více jich vyčesáváme nebo si všimneme řídnutí vlasů v určitých oblastech hlavy, měli bychom co nejdříve vyhledat odbornou pomoc,“ doporučuje mít oči na stopkách a zbytečně neotálet.

Server Life Hacker zase přichází s jednoduchým domácím testem navrženým doktorem Jamesem Marottou, specialistou na obnovu vlasů. Stačí si vzít mezi prsty pramen zhruba 60 vlasů a trochu silněji zatáhnout. Pokud vám v ruce zůstane pět až osm vlasů, je to zcela normální. Když jich takto vytrhnete 15 až 20, ztrácíte zřejmě více vlasů než obvykle.

Svrabová vyrážka
Svrabu je v Česku víc a víc. Podívejte se, jak ho poznat a jak se léčit

„U většiny lidí je 90 procent vlasů na hlavě právě ve fází růstu, zatímco asi 10 procent je v klidové fázi. To znamená, že desetina přirozeně vypadne a zanechá prostor po růst nových vlasů. Pokud vám vypadává více než 15 na jedno tahání, pravděpodobně je na vaší hlavě v klidové fázi více než 10 procent vlasů,“ vysvětluje zjednodušeně James Marotta, jaký je rozdíl mezi normálním a extrémním vypadáváním.

Hlavní je najít příčinu

Test v domácích podmínkách je však samozřejmě pouze orientační. Podrobná a pečlivá anamnéza by měla být vždy na lékaři. „Jen ta může nasměrovat k pravé příčině. Ptáme se klientů na změny ve stravování, nové léky, vlasovou kosmetiku, stresové situace či onemocnění. Také se provádějí krevní testy – zjišťuje se krevní obraz, základní biochemie, hormonální profil, hladina železa a vitaminu B13, zánětlivé markery a podobně,“ popisuje Lucia Mansfeldová.

Nafouklé bolavé břicho je problém, který trápí asi dvacet procent populace.
Jako těhotenské? Nafouklé břicho umí potrápit, najít příčinu je klíčem k léčbě

Během vyšetření lékař pečlivě zkontroluje i pokožku hlavy, jestli na ní nejsou nějaké zánětlivé změny, léze či ekzémy. Provádí se také odborný test tahu vlasů. Teprve potom, když je odhalena skutečná příčina padání vlasů, může se přejít k jejímu účinnému řešení.

„Nejspíš už nikdy nebudu mít takovou hřívu, jakou jsem měla v patnácti. Možná, kdybych začala padání vlasů řešit dřív, budu je mít teď hezčí. Hlavní ale je, že už znám a řeším příčinu,“ usmívá se Markéta Dolanová, která nepřestává věřit, že i přes nepříznivou diagnózu jí vlasy znovu dorostou.