Ženy mohou po koupání ve znečištěné vodě nepříjemně překvapit onemocnění, k nimž jsou kvůli anatomii svého těla náchylnější. Proto některé před dobrodružným koupáním ve volné přírodě dávají přednost chlorovaným bazénům. Nechtějí totiž riskovat vaginální infekce, mykózy, bakteriální vaginózy či záněty močových cest.
Lze se ale riziku vaginální infekce úplně vyhnout, nebo se mu pokusit předejít? A kde hrozí kvasinková infekce víc, v bazénu nebo v rybníku?
CO SE V ČLÁNKU DOČTETE:
* Co hrozí při koupeli v rybníce
* Ani chlorovaný bazén není bezpečný
* Výhody domácích vířivek a bazénů
* Pozor hlavně na sinice
Co hrozí při koupeli v rybníce
Koupání ve stojatých vodách, mezi které se řadí rybníky, jezera, přírodní i umělé nádrže či biotopy, podle lékárníka Lukáše Dobrovolného nepředstavuje pro ženy vyloženě vrchol hygieny. Navíc na rozdíl od bazénů, kde je kvalita vody pravidelně kontrolována a upravována, se podmínky venkovních vod neustále mění, aniž by je někdo usměrňoval.
Co všechno může obsahovat voda ve veřejném bazénu:
„Přírodní vody mohou být mikrobiálně kontaminovány odpadními vodami, výkaly zvířat, chlévskou mrvou používanou ke hnojení (splachy při dešti) nebo třeba i z těl koupajících se osob. Do vody se tak mohou dostávat patogenní organismy (viry, bakterie či prvoci), které mohou ohrozit zdraví. Koupání v takových vodách pak představuje zvýšené zdravotní riziko,“ varuje například Národní zdravotnický informační portál.
Nahrává se anketa …
Přemýšlet navíc nad vodními radovánkami v rybníce ve chvíli, kdy již trpíte kvasinkovou infekcí, nebo se vám neustále vrací, není úplně dobrý nápad.
„Vaginální kvasinkovou infekci je potřeba řádně přeléčit, jinak se bude neustále vracet. Koupání v rybníce po prodělání kvasinkové infekce proto důrazně nedoporučuji. Bude-li to nevyhnutelné, zaveďte si před koupáním probiotický tampón, nebo po koupeli proveďte vaginální výplach,“ doporučuje v poradně Dr. Maxe lékárnice Silvie Doležalová.
Ani chlorovaný bazén není bezpečný
Koupání v rybnících, ale ani bazénech, ve kterých plave mnohdy ledacos, není pro ženu úplně to nejhygieničtější. Zvláště pak pro tu, která během celého roku úzkostlivě dbá na ideální zásady intimní hygieny a svoji imunitu nechává v poklidu odpočívat.
„Z kultivačních vyšetření mnohdy prokážeme různé druhy bakterií, i když je pravdou, že kvasinkové infekce vévodí,“ upozorňuje na možnost rizika gynekolog Petr Kovář na webu Gyn Prenatal.

Navíc chlór, který se používá jako desinfekce k čištění bazénu od nepřátelských bakterií, likviduje i bakterie dobré.
„Tato chemikálie je užitečná, protože zabíjí bakterie přítomné ve vodě. Všechny bakterie však nejsou špatné. Ve vagíně žijí také bakterie, které ji pomáhají udržovat zdravou. Ale když vstoupíte do bazénu, přítomný chlór zabije i dobré bakterie, a tím naruší rovnováhu pH ve vagíně,“ tvrdí gynekoložka Aruna Kalra na zdravotnickém webu Health Shots.
Jak se chovat po koupeli v rekreačních vodách:
V rámci prevence se proto doporučuje ke krátkému koupání použití poševních tampónů, eventuelně je vhodné zavádět do pochvy probiotika či použít k tomuto účelu speciální intimní hygienu. Koupání by však podle doktora Petra Kováře mělo probíhat ideálně v hygienicky nezávadném prostředí.
Vířivka a domácí bazény
Možným východiskem, jak se vykoupat více či méně v přírodě, ale bez stovek dalších lidí, ale přesto si užívat hygienicky čisté vody, jsou domácí bazény či vířivky. Kvalitu vody můžete každý den kontrolovat pomocí domácích testů a upravovat ji dle potřeby.
Řešením letního koupání může být vlastní kontrolovaný bazén či vířivka
„Bazénová voda s odpovídající úrovní dezinfekce chlórem a udržováním pH mnohem méně pravděpodobně obsahuje infekční mikroorganismy, a proto představuje mnohem bezpečnější prostředí pro rekreační plavání. Zahradní bazény pak nabízejí to nejlepší z obou světů – plavání se sluncem v zádech v hygienickém prostředí,“ tvrdí zpravodajský web CNN Travel.
Pozor hlavně na sinice
Velké nebezpečí nejen pro ženy představují sinice, které se mohou přemnožit ve vodě a ohrožovat tak koupající se rekreanty dokonce na životě. V letních měsících dochází k jejich přemnožení na mnoha vodních nádržích, proto je dobré sledovat weby jako Koupací vody či Sinice, kde zjistíte aktuální stav vody a případnou přítomnost sinic. Informace o kvalitě vody přináší také web Ministerstva zdravotnictví ČR.
Pokud ale mluvíme o ženách, znečištěná voda pro ně může znamenat riziko infekčního onemocnění, a to především pro ženy těhotné. Proto pokud čekáte miminko, nelze úplně doporučit koupání ve veřejných vodách.

„Hygiena je důležitá vždy, ale v těhotenství byste o ni měli dbát mnohem zodpovědněji, protože se nestaráte jen o sebe, ale i o človíčka ve vás. Obecně se proto nedoporučuje koupat se ve stojatých vodách, jako jsou například rybníky nebo nádrže. Voda se zde nemá možnost přirozeně se filtrovat, a proto se v ní množí různé mikroflóry a sinice, způsobující kožní a infekční onemocnění,“ upozorňuje web pro nastávající maminky Happy Mum.
Infekce pak může způsobit i porušení plodových obalů, což někdy vede dokonce k předčasnému porodu.
„Bakterie mohou někdy překonat bariéru děložního hrdla a dostat se do prostoru mezi děložní stěnou a plodovými obaly. Jejich cesta může pokračovat do plodové vody, kde mohou způsobit rozvoj zánětu, který někdy vede i k předčasnému porodu,“ varuje před rizikovým koupáním vedoucí perinatologického centra FN Hradec Králové Marian Kacerovský na webu Nedoklubko.
Pokud si nedovedete představit léto bez vodních radovánek, měli byte mít na paměti, že riziko infekce existuje vždy. Možnými cestami, jak ho minimalizovat je:
• koupat se v místech, kde je voda kontrolována
• před plaváním zavádět probiotické tampony
• po koupeli proveďte vaginální výplach vhodným prostředkem k intimní hygieně
• zavádějte do pochvy probiotika
• pokud jste těhotná, nechte se po rizikové koupeli vyšetřit
• v těhotenství volte k osvěžení raději domácí sprchu